CAIC Z-10

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ekspozita Ndërkombëtare e Aviacionit dhe Hapësirës Ajrore në Kinë 2012

CAIC Z-10 i quajtur edhe WZ-10, është një helikopter sulmues mesatar kinez i zhvilluar për Forcën TokësoreUshtrisë Çlirimtare Popullore. Ai është projektuar kryesisht për misione luftarake antitank, por gjithashtu ka aftësi dytësore luftarake ajër-ajër.

Iniciuar nga shefi i projektuesit Wu Ximing, projekti pati përfshirje të hershme ruse me Byronë e Dizajnit KamovRusisë sipas një kontrate me qeverinë kineze, por bashkëpunimi u ndërpre papritur për shkak të mosmarrëveshjeve themelore të filozofisë së dizajnit. Dizajnerët kinezë dhe klienti i tyre, Departamenti i Përgjithshëm i Armatimeve të PLA, preferuan një kornizë avioni me peshë më të lehtë dhe më të shkathët, me më pak theks te armatimi. Helikopteri u zhvillua më tej nga Changhe Aircraft Industries Corporation (CAIC) dhe u prodhua në Kinë.

Në shtator 2016, PLA njoftoi se të gjitha njësitë e saj të aviacionit të ushtrisë ishin pajisur me WZ-10.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "CAIC Z-10", Wikipedia (në anglisht), 2022-10-21, marrë më 2022-12-22