Cadgwith

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cadgwith
Porthkajwydh
Fshat
noform
Vendndodhja
Cadgwith is located in Angli
Cadgwith
Cadgwith

Koordinatat: 49°59′14″V 5°10′50″P / 49.98722°V 5.18056°P / 49.98722; -5.18056

Administrimi
Shteti Flamuri Anglia
Rajoni Anglia Juglindore
Qarku Cornwall
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal TR12
Prefiksi 01326
Koordinatat 49° 59′ 14″ Veri

5° 10′ 50″ Perëndim

Cadgwith (Cornish: Porthkajwydh[1]) është një fshat dhe port peshkimi në Cornwall, Angli, Mbretëria e Bashkuar.[2] Është në Gadishullin e Lizardit midis Lizardit dhe Coverack.[3] Është në famullinë civile të Grade Ruan.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ka origjinën e tij në kohërat mesjetare si një koleksion i bodrumeve të peshkut në një jug-lindje të mbrojtur përballë luginës bregdetare me një lopatë zalli. Peshkimi subvenciononte jetesën e fermerëve vendas. Cadgwith fillimisht quhej 'Porthcaswydh', duke u bërë 'Por Cadjwydh' në gjuhën e vonëshme Cornish, dhe rrjedh nga fjala Cornish për 'një copëz', që do të thotë fjalë për fjalë beteja e pemëve, ndoshta sepse lugina ishte pyllëzuar dendur.[4] Nga shekulli i 16-të, fshati u banua, me peshkimin si profesionin kryesor. Më pas, shtëpi dhe bodrumet e ndërtuara me mure guri vendesh ose kallamishte dhe çati të thata ose të copëzuara u ndërtuan përgjatë plazhit dhe lart anëve të luginës që çuan në pamjen karakteristike të fshatit kroatisht të Cadgwith. Kohët e fundit u ndërtua një kishë shumë e vogël anglikane, ngjitur me shtegun nga parku i makinave deri në bregdet, kushtuar Shën Mërisë.[5]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cadgwith ka dy plazhe të ndara nga një promontory e quajtur "The Todden", që mendohet të nënkuptojë hedhjen e tokës në Cornish.[6] Në veri-lindje është plazhi më i madh, i bërë kryesisht prej herpes me një shpat të cekët, i referuar si Cadgwith Cove, Big Beach, The Cove, Fishing Beach ose Cove Working; të gjithë peshkatarët punojnë nga ky plazh. Plazhi tjetër më i vogël në anën jug-perëndimore është një përzierje e rërës dhe gurëve të mëdhenj dhe quhet Little Cove ose Little Beach dhe përdoret si plazhi i notit nga vendasit dhe krijuesit e pushimeve. Todden, lartësia maksimale rreth 9m mbi nivelin e detit, ofron një pamje të plazheve dhe fshatit. Ekziston një rrugëkalim natyror përmes Todden i cili lidh plazhet. Duke treguar detin nga The Todden janë dy shkëmbinj të quajtur Island dhe Mare. Në një valë të ulët plazhet janë të lidhura nga një rrip midis Todden dhe Ishullit. Cadgwith është strehuar nga erërat që mbizotërojnë nga jugu-perëndimi ose perëndimi, por erërat e Pashkëve ose Jugut-Pashkëve mund të prodhojnë dete dhe fryrje. Gjatë motit të stuhishëm të motit mund të shpërthejnë Ishullin. Detet e vrazhda mund të arrijnë në ndërtesat dhe shtëpitë me sipërfaqe të ulët. Deti ka gërryer zona të mëdha të Todden dhe hyrja në promovuese nga një rrugë e ngushtë është ruajtur nga mbrojtjet e murit të detit të financuar nga Këshilli i Cornwall dhe The Tham Trust.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Place-names in the Standard Written Form (SWF) Arkivuar 15 maj 2013 tek Wayback MachineList of place-names agreed by the MAGA Signage Panel Arkivuar 15 maj 2013 tek Wayback Machine. Cornish Language Partnership.
  2. ^ "Must see fishing villages in Cornwall". Travel Daily News. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 shtator 2012. Marrë më 13 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Ordnance Survey: Landranger map sheet 204 Truro & Falmouth ISBN 978-0-319-23149-4
  4. ^ Weatherhill C. (2007) Cornish Place Names and Language. Ammanford: Sigma Press.
  5. ^ "Cadgwith, the Lizard, Cornwall". Thelizard.info. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 qershor 2015. Marrë më 9 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "An Index to the Historical Place Names of Cornwall". Chris Bond. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)