Jump to content

Cahiagijn Elbegdorxh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cahiagijn Elbegdorxh

Cahiagijn Elbegdorxh (mong. Цахиагийн Элбэгдорж, Tsakhiagiyn Elbegdorj) (l. 30 Mars 1963) është politikan mongol, ish-kryeministër dhe Kryetar i Mongolisë që prej 18 qershorit 2009. Është shkolluar në Shtetet e Bashkuara dhe njihet si politikan demokratik e liberal. Fitoi në zgjedhjet presidenciale 2009 ndaj kryetarit në detyrë Enhbajar.