Cakolli (mbiemër)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mbiemri Cakolli,[1] rrjedhë nga mbiemri Caka që njihet ne shumë rrethina të Kosovës, një pjesë e madhe e këtij të themi fisi, gjindet posaçërisht në rrethin e komunës së Klinës në fshatin Budisalc me mbiemrin Deda. Poashtu në Bigjë, ku edhe mbiemri Caka ka në gjirin e vete të afërmit e tyre me mbiemër Zefi që jetojnë po në ketë rrethinë të kësaj komune por në fshatin Stup.Po nga kjo familje janë të afërt edhe Nikolljat të cilët jetojnë në komunën e Klinës (Nrec Nikolla) bashkë luftëtar i heroti tonë Ndue Perlleshi dhe qëndresa e tij ndaj forcave partizane në kohen e luftës së dytë botërore. Ka mbiemra të tillë dhe në komunën e Gjakovës. Me mbiemrin Cakolli kemi edhe në disa komuna të ndryshme të Kosovës, dhe kemi edhe të pastorin e kishës protestante të Kosovës Fehmi Cakolli dhe gazetarin Bahtir Cakolli, dikur punëtor në RTP dhe udhëheqës i programit të natës në atë kohë. Prejardhja e mbiemrit Caka-Cakolli, llogaritet që nga vitet e 1880 e këndej dhe se në historikun e saj më vonë futet edhe Noka i Vogël (Nok Caka) që dikur këndohej në këngët folklorike për trimërinë e tij të shkathet dhe të veçantë ndaj rezistencës serbe dhe asaj turke në rrethin e Dukagjinit. Ky fis është një fis i ardhur nga rrethi i krahinës së Mirditës që quhen edhe fisi Kaqinar, por ka edhe shumë të përkatësisë të këtij fisi. Te dhënat gojore tregojnë se ky mbiemër është sepse njeriu i par tek Cakollt njihet Isaku pas nje kohe të gjatë iu shkurtua emri dhe mbeti si (caku) por mbas nje kohe kur tokat shqiptare i uzurpoi parendoria Turke emrit (CAKU) iu u shtua nje mbaresë (ölum) që në gjuhën shqipe do thot (bir) pra te bijët e Cakut.


Refereimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Shala, Shkumbin; Fetoshi, Osman; Bytyqi, Arbnore; Shala, Mentor; Ceka, Rushan; Shala, Astrit; Bytyqi, Patim (27 tetor 2017). "Monitoring of air quality in Gjilan in 2016". 2017 UBT International Conference. Pristina, Kosovo: University for Business and Technology. doi:10.33107/ubt-ic.2017.144. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)