Carl Johnson (Grand Theft Auto)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Carl "CJ" Johnson është protagonist i video lojës Grand Theft Auto: San Andreas. Carl është i dyti-në-komandë i Grove Street Families bazuar në Los Santos, i cili udhëhiqet nga vëllai i tij i vjetër Sweet Johnson. Si protagonist, Carl shfaqet në të gjitha misionet. Zëri i Carl bëhet nga Young Maylay.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Carl "CJ" Johnson lindi në vitin 1968 në Los Santos, tek Beverly Johnson. Ai ka një baba, por siç shihet në filmin hyrëse, ai tha që nuk e njeh atë. Beverly kishte katër fëmijë: Sean, Carl, Kendl dhe Brian. Sweet thotë se Carl lindi në Shtëpinë e Johnson, fëmijërinë e familjes dhe shtëpinë aktuale. Old Reece, një mik i familjes dhe berberi lokal i Ganton, kujton kujtimet e babait të Carl, megjithëse Carl i thotë Joey Leone se ai asnjëherë nuk e njihte babanë e tij, dhe se Sweet ishte "njeriu" i shtëpisë, por e bëri jetën e tij të mjerueshme. Carl i thotë Woozie në Amphibious Assault se kur po notonte si fëmijë, ai një herë mori një prezervativ të mbërthyer në fytyrën e tij, kjo tregon se ai ka frikë notin.

Vëllezërit dhe motrat Johnson, së bashku me Melvin "Big Smoke" Harris dhe Lance "Ryder" Wilson, u rritën në të njëjtën godinë dhe ishin miq të fëmijërisë. CJ kujton që Ryder merrej me drogë që kur ishte dhjetë vjeç. Sweet u bë udhëheqësi i Grove Street Families dhe e futi atë, CJ, dhe ndoshta Brian në jetën e bandës.

Rreth vitit 1985, Grove Street Families ishin në kulmin e fuqisë së tyre kur fillimisht u bënë presion nga Frank Tenpenny, një oficer policie i korruptuar i C.R.A.S.H. Ka të ngjarë që oficeri Eddie Pulaski po shërbente edhe me Tenpenny në këtë kohë. Grove Street Families hynë në një rënie në një moment midis 1987 dhe 1992. Vëllai i vogël i Carl Brian vdiq në vitin 1987. Shkaku i vdekjes së tij nuk u zbulua kurrë, megjithëse nënkuptohet që Carl ishte i pranishëm, por nuk e ndihmoi atë, pasi Sweet i thotë Carl "lëre Brian të vdesë". Ai nuk u konsiderua më anëtar i Grove Street, dhe më vonë do të duhet të fitojë rrugën e tij në bandë. Big Smoke nënkupton gjithashtu që Carl ishte fizikisht më i madh gjatë asaj kohe, duke thënë se "Bregu Lindor mori [atë] të gjithë u rralluan".

Carl gjithashtu ka qenë një reper, siç pretendoi në një bisedë me OG Loc.

Pas vdekjes së Brianit, Carl la Los Santos dhe u transferua në Liberty City. Kur mbërriti, ai filloi të punojë me Joey Leone, djalin e Leone Family Don Salvatore Leone, në biznesin e vjedhjes së makinave, si dhe krime të tjera në kohë të shkurtër.

Grand Theft Auto: San Andreas[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1992, Beverly Johnson vritet në një sulm me makinë nga Ballas. Sweet telefonon Carl dhe e informojnë atë, dhe Carl pranon të kthehet për varrosje.

Carl kthehet dhe merr një taksi në shtëpinë e nënës së tij, por arrestohet dhe përballet nga anëtarët e C.R.A.S.H. Frank Tenpenny, Eddie Pulaski dhe Jimmy Hernandez, të cilët shpjegojnë se Carl do të bëjë punë për ta, ose ata do ta kornizojnë atë për vrasjen e oficerit të tyre Ralph Pendelbury (i cili u vra me të vërtetë nga vetë C.R.A.S.H.). Pas takimit me Big Smoke në shtëpinë e Johnson, Carl më në fund takohet me vëllezërit dhe miqtë e tij. Carl shpejt mëson se Grove Street Families humbën pjesën më të madhe të fuqisë së tyre gjatë pesë viteve të fundit - një rezultat i trendit në rritje të kokainës dhe, megjithëse Sweet nuk e pranon atë, Sweet nuk ka aq forcë personale sa një drejtues pa shtëpinë e CJ . CJ dhe Sweet punojnë me zemërim për të rikthyer me sukses bandën në pushtet, me CJ të rimarrë respektin e vëllait të tij në proces. Kjo përfshinte ribashkimin me familjet Seville dhe Temple, si dhe udhëheqësin e Aztekas Cesar Vialpando (i cili, megjithëse ishte një rival i Sweet në atë kohë, filloi një marrëdhënie dashurie me Kendl), dhe zhduku Ballas, armikun e betuar të Grove Street Families.

Banda po planifikon të nxjerrë pjesën tjetër të Ballas në një pritë, derisa Cesar i zbulon Carl se Ryder dhe Big Smoke kanë tradhtuar bandën për C.R.A.S.H dhe Ballas. Carl nxiton në përleshje, duke dyshuar se Sweet dhe banda po ecin në një kurth, dhe arrin të mbajë Ballas për të shpëtuar Sweet e plagosur rëndë, derisa të dy arrestohen nga C.R.A.S.H. Grove Street Families dhe Varrios Los Aztecas praktikisht zhduken, dhe Big Smoke bëhet kreu i një unaze droge dhe merr përsipër Los Santos. OG Loc gjithashtu bëhet një reper i pasur dhe i famshëm, me Big Smoke duke vepruar si menaxheri i tij si një mjet për të pastruar paratë e tij.

C.R.A.S.H. braktis Carl në Whetstone për të eliminuar një dëshmitar kundër tyre. Zbulohet ngadalë se ata po gjykohen në gjykatë për korrupsionin e tyre, në një rast që po ndërton shpejt vëmendjen e mediave. Cesar lidh CJ me kushëririn e tij (mendërisht të paqëndrueshëm), Catalina, dhe të dy formojnë një marrëdhënie të ndërtuar mbi grabitjet që ata kryejnë së bashku. Tenpenny prezanton CJ me The Truth, një plak që po e furnizon Tenpenny me ton të barërave të këqija, dhe i thotë CJ të krijojë një D.A i cili është një armik i Tenpenny. Tenpenny kërkon që CJ të paguajë dërgesën, gjë që e detyron atë të kthehet në punë me Catalina, e cila tani ka një shtypje të ngulët. Carl takohet gjithashtu me drejtuesin e Triadave të San Fierro, Wu Zi Mu gjatë një gare në rrugë. Catalina e gjen atë në garë dhe shpreh ndjenjën e saj të neglizhencës dhe zemërimit, duke ndjerë se ai ishte i interesuar vetëm për të si partner në krim, duke shpallur gjithashtu se ajo ka një të dashur të ri, Claude. CJ mposht Claude dhe Catalina në një garë rruge, duke fituar aktin në garazhin e rrënuar të San Fierro të Claude. CJ niset për në San Fierro me The Truth dh marihuanën e Tenpenny (pavarësisht se Tenpenny po tradhton The Truth). Ata takohen Cesar dhe Kendl në garazhin në Doherty, San Fierro. CJ është zemëruar për gjendjen e keqe të garazhit dhe beson se është plotësisht e padobishme. Kendl i shpjegon CJ-së se prona është një mundësi e shkëlqyeshme, dhe përmes The Truth, ai punëson Dwaine, Jethro dhe Zero për të punuar në garazh.

Carl takohet me Woozie në San Fierro dhe të dy bëhen shpejt aleatë të fortë, duke bashkëpunuar për të rrëzuar secilin prej armiqve të tyre armiq - Carl duke synuar Sindikatën e Loco (furnizuesit e Big Smoke) dhe rivalët e Woozie, Boys Da Nang. Carl depërton dhe përfundimisht vret të gjithë anëtarët kryesorë - Jizzy B, T-Bone Mendez, dhe madje edhe Ryder nga Grove Street Families. Garazhi (tani një unazë e vjedhjes së makinave), si dhe duke marrë pronën me qira, i ka fituar Carl një shumë modeste të parave. Ai merr një telefonatë befasuese nga Mike Toreno, një ish anëtar i Sindikatës së Loco (i cili siç duket ishte vrarë), i cili zbulon se është agjent qeveritar dhe po rekruton ndihmën e Carl në këmbim të lirimit të ëmbël nga një dënim i përjetshëm. Edhe pse është një sekret i mbajtur mirë nga të gjithë miqtë e tij, e vërteta e gjen Carl në vendin e operimit të Toreno dhe paralajmëron Carl që Toreno nuk mund t'i besohet. Ai vazhdon të rekrutojë ndihmën e Carl në vjedhjen e një Jetpack nga Zona 69, e cila është e nevojshme për qëllimin e The Truth për të vjedhur goo misterioze, gjelbëruese ndriçuese.

Woozie fton CJ në Four Dragons Casino në Las Venturas. Pas mbërritjes, Carl i jepet aksione në kazino nga Woozie "në këmbim të ndihmës për caktimin e tij". Ata janë përballur me një konkurrencë agresive nga Pallati i Caligula drejtuar nga Mafia dhe, si hakmarrje, kalojnë kohën duke planifikuar një avokat jashtëzakonisht të hollësishëm të Caligula. Kjo përfshin në mënyrë të dyfishtë Carl duke infiltruar rrethin e brendshëm të menaxhimit të Caligula (rastësisht shoqata e The Truth me punonjësit e industrisë së muzikës Kent Paul dhe Maccer) për të punuar me menaxherin e tyre, Ken Rosenberg, dhe madje edhe Don Salvatore Leone, më vonë duke ndihmuar trio të rremë vdekjet e tyre për të shpëtuar zemërimin e Salvatores. Gjatë kësaj periudhe kohore, C.R.A.S.H. ekstrakton punën e fundit të Carl para se të përpiqeshin të vrisnin Carl (dhe të vrisnin Hernandezin pasi ai informoi kundër tyre), me Carl që vrau Pulaski dhe shpëtoi i gjallë. Carl, rastësisht, sheh që Madd Dogg po bënte vetëvrasje dhe i shpëton jetën, pjesërisht nga faji për prishjen e karrierës së tij.

Veneta e vazhdueshme e Carl drejt Tenpenny dhe Big Smoke, e përfunduar nga Madd Dogg që kishte për të shitur rezidencën e tij te zotëria e drogës Big Poppa, bën që Carl të kthehet në Los Santos, duke marrë përsëri forcën e rezidencës së reperit. Ndërsa regjistronte albumin e ri të Madd Dogg, Toreno i jep Carl të fundit të punës së tij përpara se Sweet të lëshohej nga burgu. Sweet është i neveritur nga Carl për stilin e jetës së tij të milionerit të ri, dhe sepse ka harruar gjithçka rreth ndihmës së Grove Street Families. Sweet menjëherë e merr Carl përsëri në Grove Street për të filluar detyrën e tyre për të kërkuar të gjithë tarracën e tyre. Ndërsa banda fillon ngadalë kthimin e tyre të tretë në pushtet, Carl arrin të marrë përsëri librin e rimës së Madd Dogg nga OG Loc, duke ringjallur karrierën e Madd Dogg, pasi goditi Big Smoke afër shtëpisë. Në çështjen kundër Tenpenny, tregohet në lajme se pasi që nuk ka prova që e implikojnë atë në aktivitetet e tij kriminale, ai do të shkonte i lirë; sekonda pas, trazirat në të gjithë qytetin fillojnë në zemërim me lirimin e Tenpenny. Gjatë konfuzionit, Grove Street Families merr gati gjysmën e terrenit të qytetit, dhe, pas një sulmi në Pallatin e tij Crack, Carl vret Big Smoke. Pasi Carl dhe Sweet e ndjekin nëpër qytet nëpër trazira, Tenpenny gjithashtu vdes pasi zjarri i tij bie nga një urë mbi Grove Street. Në një festë në shtëpinë e Johnson, Madd Dogg, i shoqëruar nga Ken, Kent dhe Maccer, i njofton Carl "rekordin tonë të parë të artë".

Në fund të lojës, Carl është një njeri i ri dhe i pasur. Pasuritë dhe interesat e tij të biznesit përfshijnë bandën e Grove Street Families dhe kontratën e Madd Dogg në Los Santos, një garazh makine dhe disa prona të tjera në San Fierro, si dhe aksione në Four Dragons Casino në Las Venturas, si dhe mjete jetese prej 60 milion dollarësh të qeverisë.

Sugjerohet që Carl, Madd Dogg, Kent Paul dhe Maccer të shkojnë në një turne të gjerë botëror, siç u përmend nga Madd Dogg gjatë prerjeve të fundit të lojës. Maccer dhe Kent Paul do të udhëtojnë së bashku, duke dhënë një sugjerim tjetër që Carl i ndihmoi të dy të rindërtojnë grupin e tyre.

Një tabelë jashtë Safehouse nga Middle Park East, përshkruan një burrë që ngjason fort me Carl me një kostum dhe lidhin verë të pijshëm me fjalën "Fruntalot" pranë saj, që me sa duket është produkti që reklamohet. Një gazetë gjithashtu përmend në GTA IV një burrë me emrin Carl Johnson.