Carlo Albanesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Carlo Albanesi (22 tetor 1858 - 26 shtator 1926) ishte një kompozitor, pianist, mësues dhe ekzaminues me origjinë italiane, i cili e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij të punës në Angli. Ushtrimet e tij për gishtat, botuar për herë të parë në fillim të viteve 1900, janë ende në përdorim. [1]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanesi ka lindur në Napoli dhe mësimet e para i mori nga babai i tij, virtuozi i pianos Luigi Albanesi (1821-1898), [2] dhe më vonë mësime kompozicioni nga Sabino Falconi. [3]

Ai u vendos në Itali si pianist përpara se të transferohej në Paris si recitalist në 1878. [4] Nga viti 1882 u vendos në Londër, ku kompozoi dhe interpretoi gjerësisht për dhjetë vitet e ardhshme. Në 1893 ai u emërua profesor i pianos në Akademinë Mbretërore të Muzikës, duke pasuar të ndjerin Thomas Wingham . [5] Ai qëndroi atje deri në vdekjen e tij. [6] Albanesi u emërua Kavalier i Kurorës së Italisë dhe ishte një anëtar afatgjatë i Shoqërisë Filarmonike të Londrës. Ai ishte gjithashtu një ekzaminues në Akademinë Mbretërore të Muzikës në Dublin. [4]

Nxënësit e tij përfshinin Princesha e Kurorës së Suedisë dhe motra e saj, Princesha Patricia e Connaught, Dukesha Marie e Sakse-Koburgut dhe Dukesha Paul e Mecklenburgh, [7] si dhe kompozitori anglez Mary Lucas dhe kompozitori, pianisti dhe shkrimtari kilian Norman Fraser. Akademia Mbretërore e Muzikës vendosi një çmim Carlo Albanesi për performancën e Chopin. [8]

Kompozitor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si kompozitor, Albanesi shkroi muzikë orkestrale dhe dhome, duke përfshirë një kuartet harqesh dhe treshe për piano dhe harqe. Por ai mbahet mend më së miri për muzikën e tij për piano dhe veçanërisht për gjashtë sonatat për piano, e fundit prej të cilave u kompozua në 1907. [9] Prej tyre, numri 4 në Bb minor (1905), me një Barcarolle të këndshme si lëvizjen e tij të mesme, arriti popullaritetin më të madh. [6] Një suitë me pesë lëvizje për piano, Ritmi di danze antiche, op. 60, u botua nga Augener në 1897. Albanesi shkroi edhe për amatorët, si në suitën Mendime në Pastel, e cila u botua nga Bosworth's. [6] Ushtrimet e tij për gishtërinjtë kanë mbetur në shtyp. [1]

Phillip Sear ka zbuluar në muzikën e tij në piano ndikimin e neopolitanit të tij pranë bashkëkohësit Paolo Tosti, i cili gjithashtu dha mësim në Akademinë Mbretërore të Muzikës. [10]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1896 Albanesi u martua me romancieren britanike Effie Adelaide Rowlands . Ata jetonin në 3 Gloucester Terrace në Hyde Park, [7] dhe kishin dy vajza: Eva Olimpia Maria Albanesi (1897-????), dhe Margherita Cecilia Brigida Lucia Maria Albanesi (më e njohur si aktorja Meggie Albanesi ) (1899- 1923). [11] Eva u martua me Austin Henry Williams në 1927 dhe u transferua në Afrikën e Jugut në 1948. [12] Carlo Albanesi vdiq në shtëpi pas një sëmundjeje të shkurtër dhe u varros në varrezat St Pancras, Finchley. [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]