Jump to content

Carlos Slim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Carlos Slim

Carlos Slim (shqipërimi: Karlos Slim; lindur 28 janar 1940Qytetin Meksiko, Meksikë) është një biznesmen meksikan dhe sipas revistës Forbes njeriu më me shum para në botë. “Njeriu më i pasur i botës është biznesmeni me origjinë meksikane Carlos Slim Helu. Ky meksikan ka 71 vjet dhe 71 miliardë dollarë nga aksionet, patundshmëritë dhe kompanitë. Pasurinë e vet, Slim e ka arritur duke blerë kompaninë për telekomunikacion e cila e kishte mbajtur monopolin në Meksikë, “Telmex”, të cilën më vonë ia shiti kompanisë "American Movil" -kompania e katërt me operatorin më të madh në botë. Pasuria e tij në vitin 2010 është rritur 50%, duke kaluar kështu njerëzit më të pasur në botë, Bill Gates me 53 miliardë dollarë dhe Warren Buffett me 47 miliardë dollarë”, raporton revista prestigjoze "Forbes".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vizion Plus