Jump to content

Caterina Scarpellini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Caterina Scarpellini (29 tetor 1808 – 28 nëntor 1873), ishte një astronome dhe meterologe italiane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u lind në Foligno më 29 tetor 1808, Scarpellini u shpërngul në Romë në moshën 18 vjeçare. Ajo ishte një asistente i xhaxhait të saj, i cili ishte drejtor i Observatorit Romak Campidoglio. Ajo ishte një anëtare e Accademia dei Georgofili në Firence. [1]

Ajo zbuloi një kometë më 1 prill 1854 dhe krijoi një stacion meteorologjik në Romë më 1856. Më 1872 ajo u nderua nga qeveria italiane për punën e saj; ajo vdiq më 28 nëntor të vitit të ardhshëm.[2][3][4]

Një nga krateret e Venusit është emëruar pas saj.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Logan, Gabriella Berti. "Caterina Scarpellini: Astronomy and Meteorology in Risorgimento Rome". Marrë më 3 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "SIUSA - Scarpellini Caterina". siusa.archivi.beniculturali.it. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 4 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Popular Astronomy, March 1898, p. 217.
  4. ^ The Observatory, vol. 22 no. 282 (August 1899), p. 297-98.
  5. ^ "Planetary Names: Crater, craters: Scarpellini on Venus". planetarynames.wr.usgs.gov. Marrë më 4 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)