Centrali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Centrali është një qendër që prodhon energji elektrike nga lloje të tjera energjie. Ai është i pajisur me mjetet dhe me aparatet e nevojshme. Centrali është pjesë përbërëse e rrjetit elektrik. Energjia e prodhuar kalon në rrjetin e transmisionit dhe shpërndahet sipas kërkesës.

Llojet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]