Jump to content

Rrjeti elektrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paraqitja e përgjithshme e rrjeteve elektrike. Tensionet dhe përshkrimet e linjave elektrike janë tipike për Gjermaninë dhe sistemet e tjera evropiane.

Rrjeti elektrik është një rrjet i ndërlidhur për shpërndarjen e energjisë elektrike nga prodhuesit te konsumatorët. Rrjetet elektrike ndryshojnë në madhësi dhe mund të mbulojnë vende ose kontinente të tëra. Ai përbëhet nga:[1]

  • stacionet e energjisë: shpesh ndodhen pranë energjisë dhe larg zonave shumë të populluara
  • nënstacionet elektrike për të rritur ose ulur tensionin
  • transmetimi i energjisë elektrike për të bartur energji në distanca të gjata
  • Shpërndarja e energjisë elektrike për klientët individualë, ku voltazhi ulet sërish në tensionin(et) e kërkuar të shërbimit.

Rrjetet janë pothuajse gjithmonë sinkron, që do të thotë se të gjitha zonat e shpërndarjes funksionojnë me frekuenca trefazore të rrymës alternative (AC) të sinkronizuara (në mënyrë që luhatjet e tensionit të ndodhin pothuajse në të njëjtën kohë). Kjo lejon transmetimin e energjisë AC në të gjithë zonën, duke lidhur një numër të madh të gjeneruesve dhe konsumatorëve të energjisë elektrike dhe duke mundësuar potencialisht tregje më efikase të energjisë elektrike dhe prodhim të tepërt.

Rrjeti i kombinuar i transmetimit dhe shpërndarjes është pjesë e shpërndarjes së energjisë elektrike, i njohur si "rrjeti i energjisë" në Amerikën e Veriut, ose thjesht "rrjeti". Në Mbretërinë e Bashkuar, Indi, Tanzani, Myanmar, Malajzi dhe Zelandën e Re, rrjeti njihet si Rrjeti Kombëtar.

Megjithëse rrjetet elektrike janë të përhapura, që nga viti 2016, 1.4 miliardë njerëz në mbarë botën nuk ishin të lidhur në një rrjet elektrik.[2] Me rritjen e elektrifikimit, numri i njerëzve me akses në energjinë elektrike në rrjet po rritet. Rreth 840 milionë njerëz (kryesisht në Afrikë) nuk kishin akses në energjinë elektrike në rrjet në vitin 2017, nga 1.2 miliardë në 2010.[3]

Rrjetet elektrike mund të jenë të prirura ndaj ndërhyrjeve ose sulmeve me qëllim të keq; kështu, ekziston nevoja për sigurinë e rrjetit elektrik. Gjithashtu ndërsa rrjetet elektrike modernizohen dhe prezantojnë teknologjinë kompjuterike, kërcënimet kibernetike fillojnë të bëhen një rrezik sigurie. Shqetësime të veçanta lidhen me sistemet kompjuterike më komplekse të nevojshme për të menaxhuar rrjetet.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kaplan, S. M. (2009). Smart Grid. Electrical Power Transmission: Background and Policy Issues. The Capital.Net, Government Series. Pp. 1-42.
  2. ^ Overland, Indra (1 prill 2016). "Energy: The missing link in globalization". Energy Research & Social Science. 14: 122–130. doi:10.1016/j.erss.2016.01.009. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2018. [...] if all countries in the world were to make do with their own resources, there would be even more energy poverty in the world than there is now. Currently, 1.4 billion people are not connected to an electricity grid [...] {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Odarno, Lily (14 gusht 2019). "Closing Sub-Saharan Africa's Electricity Access Gap: Why Cities Must Be Part of the Solution" (në anglisht). {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
  4. ^ Overland, Indra (1 mars 2019). "The geopolitics of renewable energy: Debunking four emerging myths". Energy Research & Social Science. 49: 36–40. doi:10.1016/j.erss.2018.10.018. ISSN 2214-6296. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)