Ligji i Omit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Tre parametrat e ligjit të Omit

Ç'është Ligji i Omit?[redakto | redakto tekstin burimor]

Ligji i Omit është njëri prej ligjeve themelore të elektroteknikës. Intensiteti i rrymës elektrike në një qark të mbyllur të thjeshtë përcaktohet me shprehjen “I = V/R’’, nga ku:

R = \frac VI = \mathrm{const.}

Përkufizimi i Ligjit të Omit[redakto | redakto tekstin burimor]

Ligji i Omit: Rryma që kalon nëpër një qark elektrik është në përpjestim të drejtë me tensionin e burimit dhe në përpjestim të zhdrejtë me rezistencën e rezistorit.

Formula e Ligjit të Omit mund të shkruhet në tre mënyra të cilat janë:

R = \frac V I\ ; \quad V =R\cdot I\ ; \quad I=\frac V R

Lidhje te jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Ohm's law – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Literatura[redakto | redakto tekstin burimor]

  • E. Hysenbegasi: Përmbledhje punësh laboratori në fizikë. Për fakultetet e inxhinerisë dhe degën e kimisë, Tiranë, 1982.
  • F. Sinoimeri, Z. Mulaj, B. Duka: Fizika 1+2, Sh.B.L.U. Tiranë 1999.
  • Grupe autorësh: Ushtrime të Fizikes së përgjithshme. Për fakultetet e inxhinierisë, Tiranë, 1982.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]