Cerberi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Cerberi sipas William Blake

Kerberus nje krijese mitologjike greke,qe njihes si qen me 3 koka qe ruante porten e botes se nendheshme.Ai pengon ata qe kane kaluar lumin e stiks per te lene banesen e Hadesit perendise se nendheshme.Femija i echidnes nje grua gjysme gjarper gjyse grua dhe tifonit ne burre me 3 bishta gjarpri.Vella me orthusin qenin me dy koka. Secili nga krerët Cerberus-së thuhet të kenë oreks për vetëm mish të gjallë dhe kështu të lejojne shpirtërat të hyjnë lirisht në vendin e të vdekurve ose boten e nendheshme.Shue vete thone se 3 kreret e kerberusit uajtesit te portes se nendheshme perfaqesojne te kaluaren,te tashmen dhe te ardhmen.Por te tjere thones se paraqesin lindjen te rinjte dhe moshen e vjeter.