Cesária Évora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Cesaria Evora u lind më 27 gusht 1941Mindelo, ishujt São Vicente, në Kepin e Gjelbërt. U nda nga jeta më 17 dhjetor 2011 në të njëjtin qytet. Këngëtare kapverdiane, e konsideruar nga adhuruesit e sa si Diva me këmbët e zbathura.

Cesária Évora
Cesária Évora 2 2009.jpg
Të dhëna
Gjithashtu të njohur siDiva
Data e lindjes27 gusht 1941 Mindelo
Kepi i Gjelbër
Vdiq në17 dhjetor 2011 (mosha 70)
Mindelo, Kepi i Gjelbër
ZhanretMorna, colaidera
ProfesionetKëngëtare
Faqja e internetithttp://www.cesaria-evora.com

Ajo filloi karrieren e saj si këngëtare në Mindelo, ishujt São Vicente, 45 vite më parë. Që nga fillimet e moshës 20 vjecare, ajo i këndonte dashurisë së shkatëruar dhe izolimit të ishujve të Kepit te Gjelbërt të shoqëruar me një melankoli dhe trishtim rrallëherë të shprehur në një nivel të tillë, sic dhe e dëshmojnë rregjistrimet e kohës të « Radio Mindelo ».