Château de Chambord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Château de Chambord

Château de Chambord (shqiptimi frëngjisht: [ʃɑto də ʃɑ̃bɔʁ]) është një nga kështjellat (château) më të njohura në botë për shkak të arkitekturës së tij shumë të veçantë të rilindjes franceze që ndërton forma tradicionale mesjetare franceze me strukturat klasike të Rilindjes. Ndërtesa, e cila nuk u përfundua kurrë, u ndërtua nga Francis I. Kështjella ndodhet në Chambord, Loir-et-Cher, Francë.

Chambord është kështjella më e madhe në Luginën Loire; ajo ishte ndërtuar për të shërbyer si një shtëpizë gjuetie për Francis I, i cili mirëmbajti vendbanimet e tij mbretërore në kështjellën e Blois dhe Amboise. Dizajni origjinal i Château de Chambord i atribuohet arkitektit italian Domenico da Cortona; Leonardo da Vinçi gjithashtu mund të ketë qenë i përfshirë.

Chambord u ndryshua në mënyrë të konsiderueshme gjatë njëzet e tetë viteve të ndërtimit të tij (1519-1547), gjatë së cilës u mbikëqyr në vend nga Pierre Nepveu. Me përfundimin e katit të afërt, Françesku tregoi simbolin e tij të madh të pasurisë dhe fuqisë duke pritur arkivin e tij të vjetër, Perandorin Charles V, në Chambord.

Në vitin 1792, në vazhdën e revolucionit francez, disa nga orenditë u shitën dhe u larguan lëndët e drurit. Për një kohë ndërtesa mbeti e braktisur, megjithëse në shekullin e 19-të u bënë disa përpjekje për restaurim. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, veprat e artit nga koleksionet e Luvrit dhe Château de Compiègne u zhvendosën në Château de Chambord. Château tani është e hapur për publikun, duke marrë 700,000 vizitorë më 2007. Pas shiut jashtëzakonisht të fortë, Chambord u mbyll për publikun në qershor 2016. Lumi Cosson, një degë e Loire, përmbyti brigjet e tij dhe kënetën e kështjellës. Fotografia me dronë dokumentoi disa nga përmbytjet e pikut.[1] Fondacioni francez i Patrimonit përshkroi efektet e përmbytjes në pronën e Chambord, 13,000 hektarë. Muri prej 20 kilometrash rreth katedrales u thye në disa pika, portat metalike u shqyen nga inkuadrimi i tyre dhe rrugët u dëmtuan. Gjithashtu, pemët u rrënuan dhe disa sisteme elektrike dhe mbrojtëse nga zjarri u vendosën jashtë rregullit. Sidoqoftë, vetë kështjella dhe koleksionet e saj raportohet se ishin të padëmtuara. Fondacioni vërejti se në mënyrë paradoksale katastrofa natyrore ndikoi në vizionin e Francis I, që Chambord duket se ngrihet nga ujërat, sikur të ishte duke devijuar Loire.[2] Riparimet pritet të kushtojnë lart për një çerek milion dollarë.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kelsey D. Atherton (3 qershor 2016). "DRONE FILMS FLOODED FRENCH CASTLE". popsci.com. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2016. Marrë më 18 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sauvegarde Du Domaine De Chambord Après Inondations". Fondation du Patrimoine (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2016. Marrë më 9 shkurt 2020.
  3. ^ Video: France’s famed Chambord castle left heavily damaged after floods france24.com, 18 shkurt 2019