Char

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Char është shkurtes për një klasë të caktuar simbolesh për një grup elementesh të quajtura karaktere tek disa gjuhë programuese.

Me shkurtesën urdhëruese char tek gjuhët programuese zakonisht përkufizohen ndryshoret (variablat) që mund të marrin vlerat e numrave të plotë.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vista-system.png Ky artikull në lidhje me Informatika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.