Jump to content

Charles de Gaulle (aeroplanmbajtëse)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles de Gaulle në 2019.

Charles de Gaulle është flamurtari i Marinës Franceze. Anija, e porositur në vitin 2001, është aeroplanmbajtësja e dhjetë franceze, anija e parë franceze sipërfaqësore me energji bërthamore dhe e vetmja transportues me energji bërthamore i përfunduar jashtë Marinës së Shteteve të Bashkuara. Ajo mban emrin e presidentit dhe gjeneralit francez Charles de Gaulle.

Anija mbart një shtesë të avionëve Dassault Rafale M dhe E-2C Hawkeye, helikopterëve AS365F Dauphin Pedro, EC725 Caracal dhe AS532 Cougar për kërkim-shpëtim luftarak, si dhe elektronikë moderne dhe raketa Aster. Ajo është një transportues i tipit CATOBAR që përdor dy katapulta me avull 75 m (246 ft) C13‑3 të një versioni më të shkurtër të sistemit të katapultës të instaluar në aeroplanmbajtëset e klasit Nimitz të SHBA, një në hark dhe një në bel. Që nga korriku 2021, Charles de Gaulle ishte e vetmja anije transportuese jo-amerikane që kishte një sistem lëshimi katapultë, i cili ka lejuar funksionimin e F/A-18E/F Super Hornets dhe C-2 Greyhounds të Marinës së Shteteve të Bashkuara.[1][2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Libye : un aéronef américain apponte sur le Charles de Gaulle". 7 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 8 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "French Rafale fighter jets operate from U.S. aircraft carrier". theaviationist.com. 15 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 8 maj 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)