Chattanooga, Tennessee

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chattanooga, Tennessee
Anglisht : City of Chattanooga
qytet
noform
North Shore and Midtown neighborhoods, October 2012
Stema_figuraFlag of Chattanooga, Tennessee.svg
Vendndodhja
Chattanooga, Tennessee is located in SHBA
Chattanooga, Tennessee
Chattanooga, Tennessee

Koordinatat: 35°2′44″V 85°16′2″P / 35.04556°V 85.26722°P / 35.04556; -85.26722

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Tennessee
Qarku Hamilton
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 370.8 km2
 •  tokësore 352.2 km2
 •  ujore 20.6 km2
Lartësia 206 m (m.n.d.)
Popullsia 173366 banorë (2013)
 •  aglomerati 528.143 banorë
Dendësia 471.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1839
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 37341, 37343, 37350, 37351, 37363, 37377, 37379, 37402, 37403, 37404, 37405, 37406, 37407, 37408, 37409, 37410, 37411, 37412, 37415, 37416, 37419, and 37421 [1]
Prefiksi 423
Koordinatat 35° 2′ 44″ Veri

85° 16′ 2″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.chattanooga.gov

Chattanooga, Tennessee (City of Chattanooga) është një qytet në qarkun Hamiltonshtetit federal Tennessee, SHBA. Në Chattanooga, Tennessee jetojnë 173366 banorë (2013)[1], dhe dendësia e popullisë është 471.9 banor/km2 (1.222.50 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 370.8 km2 (143.2 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 206 m (676 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "U.S. Census Bureau Delivers Tennessee's 2013 Census Population Totals, Including First Look at Race and Hispanic Origin Data for Legislative Redistricting". U.S. Census Bureau. Marrë më shtator 1, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chattanooga, Tennessee – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale