Cheick Tioté

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cheick Tioté

Tioté duke luajtur për FC Twente më 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëCheick Ismaël Tioté
Datëlindja21 qershor 1986
VendlindjaYamoussoukro, Bregu i Fildishtë
Data e vdekjesGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
VendvdekjaPekin, Kinë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[1]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Karriera me të rinjtë
1998–2005FC Bibo
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2005–2008R.S.C. Anderlecht4(0)
2007–2008Roda JC Kerkrade (huazim)26(2)
2008–2010Twente58(1)
2010–2017Newcastle United F.C.139(1)
2017Beijing Enterprises11(0)
Gjithsej238(4)
Karriera ndërkombëtare
2009–2015Bregu i Fildishtë52(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Cheick Ismaël Tioté (21 qershor 1986 – 5 qershor 2017)[2] ishte futbollistë fildishtas i cili luajti si mesfushor mbrojtës. Ai ka luajtu për skudarën holandeze FC Twente dhe për skuadrën angleze Newcastle United para se të shkojë në Kinë për ta përfaqësuar Beijing Enterprises. Ai ka fituar kupën afrikane më 2015 bashkë me kombëtaren fildishtase.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tioté lindi në Yamoussoukro, ai filloi të luaj futboll në rrugë në moshën 10 vjet. Ai e filloi karrierën në skuadrën FC Bibo.

Në një intervju me Evening Chronicle, Tioté ka thënë se ai kishte nëntë vëllezër dhe motra. Ai u rrit në Abidjan, ai hoqi dorë nga studimet duke thënë se "Futbolli ka qenë diçka më e madhe për mua".

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderlecht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, ai nënshkroi një kontratë tre-vjeçare me skuadrën belge Anderlecht.[3]

Twente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 qershor 2008, ai nënshkroi kontratë me skuadrën holandeze FC Twente, e cila thuhet se nënshkroi për pagesë 750,000 , duke nënshkruar një kontratë katër-vjeçare.[4][5] Në sezeonin 2010–11, ai luajti dy ndeshje në këtë skuadër para se të shkoj në skuadrën angleze Newcastle United.

Newcastle United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 gusht 2010, Tioté u bashkua me skuadrën angleze Newcastle United për një pagë me 3.5 milionë euro, pasi e morri lejen e punës..[6] Pas bashkimit me skuadrën, Tioté foli për gazetën Evening Chronicle: "Është ndenjë e madhe për mua që t'i bashkohem skuadrës së famshme si Newcastle United."[7] Atij i'u dha numri 24.[8]

Bejiing Enterprises[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 shkurt 2017, ai u bashkua skuadrës kineze Beijing Enterprises. Ai ka luajtur në çdo ndeshje për klubin. Ndeshja e tij e fundit ishte kundër Baoding Yingli Yitong, ku fitoi 4-2.[9]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tioté ishte musliman i devotshëm.[10] Ai agjëronte gjatë muajit të Ramazanit.[11] Ai ka dy fëmijë me gruan e parë, Madah. Më 29 shtator 2014, sipas gazetës Evening Chronicle se Tioté u martua me gruan e dytë, Laeticia Doukrou.

Më 5 qershor 2017, Tioté pësoi sulm në zemër dhe vdiq gjatë trajnimit në Pekin.[12][13][14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Newcastle United Player profile". Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2016. Marrë më 7 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Cheick Tioté, former Newcastle and Ivory Coast midfielder, dies aged 30
 3. ^ "Mbo Mpenza niet gelukkig op Anderlecht". Nieuwsblad. 11 mars 2005. Marrë më 22 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Tioté is van FC Twente na fiat van Anderlecht". Voetbal International. 11 qershor 2008. Marrë më 22 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Cheick Tioté". FC Twente. 12 qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2017. Marrë më 22 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Newcastle set to sign FC Twente midfielder Cheick Tiote". BBC Sport. 22 gusht 2010. Marrë më 23 gusht 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Cheik Tiote waiting for Newcastle United bow". Chronicle Live. 27 gusht 2010. Marrë më 23 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Cheick Tiote's Magpies shirt number revealed". Chronicle Live. 9 shtator 2010. Marrë më 23 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "北控外援蒂奥特意外猝死 31岁今年2月才刚加盟". Sports Sina. 5 qershor 2017. Marrë më 5 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Cass, Bob (5 maj 2012). "We must embrace religion, says Newcastle boss Pardew as he considers introducing prayer room" (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 2 janar 2013.
 11. ^ Smithfield, Jackie (22 shtator 2011). "Cheick Tiote: Returning to his best?" (në anglisht). Leazes Terrace. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2017. Marrë më 2 janar 2012.
 12. ^ Whaling, James (5 qershor 2017). "Cheick Tiote dies aged 30 after collapsing during training in Beijing". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Short, Joe (5 qershor 2017). "Cheick Tiote 'DEAD': Ex-Newcastle midfielder 'collapses and dies' aged 30". Marrë më 5 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "北控发布蒂奥特去世公告 在球队训练时突发昏厥". Sports Sina. 5 qershor 2017. Marrë më 5 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)