Cheung Po Tsai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cheung Po Tsai (Kinezisht: 張保仔; lindi Cheung Po; 1783–1822) ishte një kolonel detar i dinastisë Qing dhe ish-piratë. Ai ishte i njohur për marinën portugeze si Quan Apon Chay gjatë Betejës së Gojës së Tigrit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cheung Po Tsai ishte djali i një peshkatari i cili ka jetuar në Xinhui, Jiangmen.

Karriera si piratë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth vitit 1798 ai u rrëmbye nga pirati Zheng Yi i cili i bëri atij presion të bëhej pirat.

Talenti i tij natyror e ndihmoi atë të përshtatet me karrierën e tij të paplanifikuar të re dhe ai u ngrit shpejt në gradë.

Ndihmësi dhe toger i piraterisë së Cheung Po Tsai ishte Cai Qian dhe të dy punuan së bashku. Cai Qian kishte lidhje të forta me tregtarët e armëve perëndimore pasi gruaja e tij Lu Shi, e njohur më së shumti me pseudonimin e saj Cai Qian Ma, ishte e rrjedhshme në anglisht dhe ishte një eksperte në armët perëndimore.

Ngritja në komandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Cheng I vdiq papritmas në Vietnam më 16 nëntor 1807, e veja e tij Ching Shih veproi shpejt për të forcuar partneritetin me djalin e saj (step-son) Cheung Po Tsai. Suksesi i tyre i parë erdhi kur ata arritën të sigurojnë besnikërinë e të afërmve të Cheng, të cilët ishin udhëheqës të flotës. Ata u bënë të dashuruar brenda disa javësh.

Si komanda e dytë e Ching Shih, Cheung Po Tsai ishte aktiv përgjatë zonës bregdetare të Guangdong gjatë dinastisë Qing. Udhëtarët e tyre thuhej se kishin arritur në 50,000+ dhe flota e tij thuhej se posedonte 600 anije.

Autoritetet arritën të zbulojnë se Cai Qian ishte ankoruar në qytetin bregdetar të Wuzhen, provincën Zhejiang. Drejtuesit e rinj detarë, Wang De-lu dhe Qiu Lianggong, e bllokuan atë në port dhe sulmuan. Topat e tyre fundosën anijen e Cai Qian dhe e vranë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Cheung Po vdiq në det në vitin 1822 në moshën 39 vjeç, e veja e tij transferoi familjen në Makao dhe atje ajo hapi një shtëpi të lojërave të fatit dhe një bordello[1] dhe gjithashtu në tregtinë e kripës.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Koerth, Maggie (2007-08-28). "Most successful pirate was beautiful and tough". CNN (në anglisht). Marrë më 2007-08-28.
  2. ^ 104098. "盘点古代女富豪:寡妇清身家约白银8亿万两--文史--人民网". history.people.com.cn (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2017. Marrë më 2018-11-01. {{cite web}}: |last= ka emër shifror (Ndihmë!)