Chris Anderson (sipërmarrës)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Chris Anderson

Chris Anderson (lindi më 1957) është biznesmen britanik-amerikan dhe kreu TED, një organizatë jofitimprurëse që ofron bisedime të bazuara në ide dhe organizon një konferencë vjetore në Vancouver, Kanadë. Më parë ai themeloi Future Publishing.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderson lindi në Pakistan tek prindërit britanikë.[1] Babai i tij ishte "kirurg i syve dhe i krishterë ungjillor" dhe drejtoi një spital të lëvizshëm në Pakistan, Indi dhe Afganistan rurale.[2] Ai ka dy motra dhe është fëmija i mesëm.[2]

Ai studioi në Woodstock School në malet Himalayan të Mussoorie, Uttarakhand, Indi, përpara se të transferohej në Monkton Combe School, një shkollë konvikti në Bath, Angli.[3]

Universitetin e Oksfordit, Anderson fillimisht studioi fizikën. Ai u ndryshua në lëndët e filozofisë, politikës dhe ekonomisë, duke u diplomuar në vitin 1978.[1][4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderson filloi një karrierë në gazetari, duke punuar në gazeta dhe radio. Ai prodhoi një shërbim botëror të lajmeve në Sejshellet.[1] Ai u bë një redaktor në dy revistat e hershme të kompjuterave të Mbretërisë së Bashkuar, Personal Computer Games dhe Zzap!64.[5][6] Një vit më vonë ai themeloi Future Publishing. Kompania e re fillimisht u përqëndrua në botime të specializuara të kompjuterave, por ai përfundimisht e zgjeroi atë në fusha të tjera si çiklizmi, muzika, video lojëra, teknologjia dhe dizajni. Ajo dyfishohet në madhësi çdo vit për shtatë vjet.[1]

Në vitin 1994, Anderson u transferua në Shtetet e Bashkuara. Atje ai zhvilloi Imagine Media, botues i revistës Business 2.0 dhe krijues i faqes së internetit të lojërave IGN. Anderson përfundimisht bashkoi Imagine dhe Future nën emrin Future US.[1] Në kulmin e saj, ajo publikoi 150 revista dhe faqe interneti dhe punësoi 2.000 njerëz.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderson është i martuar me Lucy Evans. Së bashku ata kanë pasur tre fëmijë, Zoe, Elizabeth and Anna, para se të divorcohen.[7] Djali i tij Zoe vdiq më 2010 nga helmimi me monoksid karboni.[8] [7]

Në vitin 2008, Anderson u martua me Jacqueline Novogratz. Ajo është themeluesja dhe drejtoreshë ekzekutiv e Acumen, një organizatë që filloi investimin në ndikimin shoqëror.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e "Profile: Chris Anderson – TED Curator". Speaker Page (në anglisht). TED.com. Marrë më 10 maj 2014.
  2. ^ a b c Brown, Mick (29 prill 2016). "'I was losing $1 million a day, every day for 18 months': Meet Chris Anderson, the man behind TED talks" (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2018 – nëpërmjet www.telegraph.co.uk.
  3. ^ "Chris Anderson '74". Woodstock (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2018.
  4. ^ "Distinguished Alumni of Woodstock School – 2008 Chris Anderson '74". Woodstockschool.in (në anglisht). Woodstock School. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2013. Marrë më 22 nëntor 2019.
  5. ^ "The History of Zzap!64". www.zzap64.co.uk (në anglisht). Marrë më 2018-10-26.
  6. ^ "out-of-print archive • Retro Future". www.outofprintarchive.com (në anglisht). Marrë më 2018-10-26.
  7. ^ a b "Plumber jailed after boiler killed millionaire's daughter" (në anglisht). 17 prill 2012. Marrë më 9 gusht 2018 – nëpërmjet www.telegraph.co.uk.
  8. ^ Tribute to daughter 'poisoned by carbon monoxide', bbc.co.uk, 31 January 2011; accessed 9 August 2015.
  9. ^ "World's Greatest Leaders: 9 dynamic duos". Fortune (në anglisht). Marrë më 2018-10-26.