Christiane Rousseau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christiane Rousseau
U lind në (1954-03-30) 30 mars 1954 (70 vjeç)
ShtetësiaKanadaja
Profesionimatematikane

Christiane Rousseau (e lindur më 30 mars, 1954) është një matematikane franceze-kanadeze, profesore në departamentin e matematikës dhe statistikave në Université de Montréal. Ajo ishte presidente e Shoqërisë Matematikane Kanadeze nga viti 2002 deri më 2004.[1].


Rousseau e fitoj titullin Ph.D. nga Université de Montréal në vitin 1977, nën mbikqyrjen e Dana Schlomiuk.[1][2] Pas studimeve post-doktorale në McGill University, ajo iu bashkua fakultetit të Montréal në vitin 1979, dhe u promovua si profesore në vitin 1991.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]