Chula Vista, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Chula Vista, California
Anglisht : City of Chula Vista
qytet
noform
Images from top, left to right: Chula Vista Bayfront, Sleep Train Amphitheatre, HMS Surprise, Third Avenue in Downtown
Stema_figuraFlag of Chula Vista, California.svg
Vendndodhja
Chula Vista, California is located in SHBA
Chula Vista, California
Chula Vista, California

Koordinatat: 32°37′40″V 117°2′53″P / 32.62778°V 117.04806°P / 32.62778; -117.04806

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku San Diego
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 134.925 km2
 •  tokësore 128.545 km2
 •  ujore 6.38 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia 243916 banorë (2010)
 •  aglomerati San Diego–Tijuana: 5105768 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi November 28, 1911[1]
Zona Kohore PST-8
Verore PDT-7
Kodi Postal 91909–91915, 91921
Prefiksi 619
Koordinatat 32° 37′ 40″ Veri

117° 2′ 53″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.chulavistaca.gov

Chula Vista, California (City of Chula Vista) është një qytet në qarkun San Diegoshtetit federal California, SHBA. Në Chula Vista, California jetojnë 243916 banorë (2010)[2]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 134.925 km2 (52.094 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 20 m (66 ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 21 shkurt 2013. Marrë më gusht 25, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Karen Kucher (8 mars 2011). "The faces of San Diego's changing demographics". U-T San Diego. Marrë më mars 9, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chula Vista". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më tetor 22, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Chula Vista, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale