Chynna Marie Rogers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Chynna Marie Rogers(lindur më 19 gusht1994 – 8 prill 2020) e njohur ndryshe thjesht si Chynna, ishte një repere amerikane, modele e kontraktuar nga agjensia e modelingut Ford në moshën 14 vjeçare [1] si dhe pjesë e kolektivit të hip-hopit të quajtur ASAP Mob.[2]

Lidhja e saj me grupin ASAP Mob nisi përmes ASAP Yams. Ajo ishte internia e tij. [3] Ajo pati probleme me varësinë ndaj drogës përgjatë gjithë karrierës së saj, mentori i saj Yams u largua nga jeta në 2015 pas një aksidenti fatal overdoze me drogën, sikurse mamaja e saj e cila pas një periudhe tërheqjeje vdiq në 2018. Në një intervistë për Pitchfork në janar 2020, ajo foli rreth presionit të industrisë së muzikës dhe efektin që jepte në varësinë ndaj drogës: 'Ndihesha se nuk kisha mjaftueshëm eksperincë që të meritoja këtë karrierë.' Rogers publikoi këngët "Selfie" (2013) dhe "Glen Coco" (2014).[4][5][6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rogers ishte me origjinë nga Filadelfia, ku ndoqi shkollën Julia R. Masterman. Ajo ishte në një lidhje me reperin nga Nju-Xhersi, Dash.

Largimi nga jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rogers u gjet e vdekur në 8 prill 2020 si pasojë e një aksidenti fatal me drogën.[7]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Who was Chynna Rogers? ASAP Mob star's career as she dies aged 25". Metro (në anglisht). 9 prill 2020. Marrë më 2020-04-10.
  2. ^ "Chynna: Tributes paid to ASAP Mob rapper who's died, aged 25". BBC News. 9 prill 2020. Marrë më prill 9, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Younger, Briana (8 janar 2020). "Introducing Chynna, the Ex-Model and Ex-Addict Who Can Rap Her Ass Off". Pitchfork (në anglisht). Marrë më prill 10, 2020.
  4. ^ "Premiere: Watch Chynna's Video for "Glen Coco"". Complex.com. Marrë më prill 9, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ http://www.hot97.com/whos-next/2014/05/22/watch-chynnas-new-video-for-glen-coco-video
  6. ^ "The Source |Chynna Is Reaching "Glen Coco" Status". Thesource.com. 23 maj 2014. Marrë më prill 9, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Chynna Rogers, Philadelphia rapper, dies of drug overdose at 25". NBC News. 9 prill 2020. Marrë më prill 9, 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)