Cicero Moraes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cicero Moraes

Сicero Moraes (13 nëntor 1982) është një dizajner 3D nga Brazili, i specializuar në ndërtimin e fytyrës në mjekësinë ligjore dhe në projektimin dhe modelimin e protezave për njerëzit dhe kafshët.

Ai ishte përgjegjësi për rindërtimin e fytyrave të një numri të madh figurash fetare dhe historike, të tilla si Shën Valentini[1][2], Shën Andoni i Padovës[3], gruaja e Naharonit dhe Lordi i Sipanit.[4][5]

Në sektorin veterinar, ai projektoi dhe modeloi në mënyrë dixhitale proteza për kafshë të ndryshme, përfshi protezën e një qeni, një pate, një tukani, një makaoje dhe të një breshke.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zbulohet misteri rreth fytyrës së Shën Valentinit". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zbulohet misteri rreth fytyrës së Shën Valentinit (Foto)". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Santantonio.org - His Face". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Lord of Sipán: 3D Scanning and Modeling Recreate the Face of Ancient Peruvian Royal". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ ""Ringjallja" e luftëtarit Moche". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Brazil, zhgualli i ri 3D, proteza e parë në botë për një breshkë". Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2019. Marrë më 26 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)