Cigani (film 2011)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cigani është film drama Sllovake i vitit 2011 i drejtuar nga Martin Šulík . Filmi u zgjodh si hyrja Sllovake për Filmin më të Mirë në Gjuhët e huaja në Akademinë e 84-të të Akademisë, [1] [2] por nuk doli në listën përfundimtare. [3]

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Miroslav Gulyas si Xhaxhai
  • Martina Kotlarova si Julka
  • Jan Mizigar si Adam
  • Attila Mokos si Prifti

Lirimet, çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2011, filmi u publikua për herë të parë në Festivalin e 46-të Ndërkombëtar të Filmit Karlovy Vary, ku u nominua për Globin Crystal, ai fitoi çmimin special të jurisë, çmimin Don Quijote, çmimin e kinemave Label Europa dhe Jan Mizigar u përmend për rolin e tij të veçantë në film. Pas kësaj ai fitoi 6 çmime të tjera dhe 9 nominime në festivale të ndryshme ndërkombëtare të filmit. [4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gypsy became the Slovak National Nomination for Oscar 2012 in the Best Foreign Language Film category". Slovak Audiovisual Information Centre (në anglisht). Marrë më 20 shtator 2011.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "63 Countries Vie for 2011 Foreign Language Film Oscar". oscars.org (në anglisht). Marrë më 14 tetor 2011.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "9 Foreign Language Films Vie for Oscar" (në anglisht). Marrë më 19 janar 2012.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  4. ^ Awards in IMDb