Cikloni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cikloni i Islandës në vitin 2003

Cikloni(Depresioni) është hapsira me shtypje të ulët atmosferike në krahasim me rrethinën. Cikloni shënmohet me N (ose C). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga pjesët anësore në drejtim të mbrendisë , përshkak të koncentrimit kah brendia fillon të ngritet dhe të ftohet, dhe krijohen kushte për krijimin e të reshurave. Cikloni sjell mot të ndryshueshëm dhe të reshura. Në ciklone shtypja e ajrit zakonisht është më e ulët se 1013 hPa. Ajri në ciklone lëviz në drejtim të kundërt nga lëvizja e akre[pave të orës ( është fjala për Hemisferën veriore ).Cikloni ka tri stade:lindja,zhvillimi dhe shuarja e tij.Ai perbehet nga dy fronte:nga froti i ngrohte dhe nga fronti i ftohte,midis te cileve ndodhet ajer i ngrohte.

Shi edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]