Cirili i Aleksandrisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shën Cirili i Aleksandrisë
Cirili i Aleksandrisë. Ikonë.
"Mësues i mishërimit", "Doktor i kishës"
Lindi rr. 378Aleksandria, Egjipt
Vdiq 27 qershor, 444Aleksandria, Egjipt
Nderohet nga Kisha katolike romake,

Kisha ortodokse

Festa 27 qershor, (Kisha katolike romake

18 janar, (Kisha ortodokse)
9 qershor, (Ortodoksia e Lindjes)

Cirili i Aleksandrisë (378 - 444 Aleksandria, Egjipt) ishte një at kishe, teolog, dhe patriark i Aleksandrisë.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është shenjtor dhe "Doktor i kishës" katolike, quhej edhe "Doctor Incarnationis" (mësues i mishërimit). Ishte një figurë qëndrore e Këshillit të Efesit në vitin 431 që çoi në heqjen e Nestorit si kryepeshkop të Kostandinopojës. Mbahet si një prej teologëve dhe mendimtarëve më të mëdhenj të kohës së tij, por edhe si një njeri gjaknxehtë, imulsiv dhe jodiplomatik. Dita e festës së tij është 27 qershori, në Kishën katolike, 18 janari për Kishën ortodokse, dhe 9 qershori, në Kishën e lindjes.

Dita përkujtimore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1883, Papa Leoni XIII i dha atij titullin "Doktor i kishës".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]