Civil Rights Defenders

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e CRD

Civil Rights Defenders (më parë quhej Komiteti Sudez i Helsinkit[1]) është një organizatë ndërkombëtare jo-qeveritare me zyra qendrore në Stokholm, Suedi e cila lobon në fushën e të drejtave të njeriut, me fokus të drejtat civile dhe të drejtat politike.[2] Ata punojnë kryesisht për të ofruar mbështetje për mbrojtësit e të drejtave të njeriut në nivel lokal, duke iu ofruar trajnime, mbështetje financiare si dhe mbështetje për raste emergjente kur këta mbrojtës të të drejtave të njeriut ndeshin rrezikshmëri.[3]

E themeluar në 1982 nën emrin Komiteti Sudez i Helsinkit, fokusi në fillim i kësaj organizate ka qenë monitorimi dhe mbështetja e të drejtave civile të Deklaratës së Helsinkit. Në 2009 organizata ndryshoi emrin duke u quajtur Civil Rights Defenders [4] dhe tanimë operon në Suedi, Evropën Lindore, Azinë Qendrore, Azinë Juglindore, Ballkanin Perëndimor, Amerikën Latine si dhe pjesën e Afrikës Verilindore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 9 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 14 dhjetor 2017. Marrë më 9 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 9 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  4. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 dhjetor 2017. Marrë më 9 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)