Clara Moroni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Clara Moroni

Clara Moroni (Milano, 3 nëntor 1964) është një këngëtare dhe kompozitore italiane.

Aktive në Evropë dhe Japoni, sot e njohur edhe si pjesë e korit të Vasco Rossi, i cili e ka quajtur atë Ferrarin e rockut [1].. Në vitet '80 dhe '90, ajo ka folur me këngë të ndryshme Eurobeat ose Eurodance, si kitariste ashtu edhe si zë kryesor. Ndër themelueset e Delta Records, ajo bashkëpunoi me Asia Records dhe Time Records.

Biografija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Clara Moroni ka lindur në Milano më 3 nëntor të vitit 1964.[2] Filloi si këngëtare në disa grupe rock punk, rock të influencuar nga Sex Pistols. Përvojat e para në ambjentin e muzikës underground, janë me The Arms, fillimisht si një bateriste dhe pastaj si këngëtare. Këndoni në Kubrick (grupi Milanos me ndikime të errëta), Siouxsie dhe Banshees dhe Bauhaus. Jetoi për një semestër në Londër, ku atje thithi tendencat e reja muzikore. Kthyer në Itali, ajo filloi të punojë në studiot Milaneze të regjistrimit si koriste për Stage, Loredana Bertè, Meccano, Mauro Pagani dhe të tjerë.

Gjatë regjistrimeve të korit të LP-së, Sky Card i Alberto Fortis, njeh Guido Elmin dhe nga ky takim lindi projekti Clara & Black Cars dhe dy albume Kush ka frikë nga kush (1990) ndjekur nga Spiriti (1992), Më shumë i orientuar drejt hard rock. Përvoja në studio si vokaliste e sjell atë për të punuar si interpretuese dhe autore me etiketën e pavarur italiane Time, për të cilën ajo nënshkruan dhe këndon disa këngë.

Në vitin 1995 themeloi emërtimin Delta, më vonë D.M.I., me të cilën redaktoi gjurmët e Eurobeat duke fituar sukses në tregun japonez ku zhanri ishte në modë.[3]

Në të njëjtën periudhë, Guido Elmi e thërret atë për të kuruar zanoret dhe koret e albumit të Vasco Rossi me titullin "Gli spari sopra". Bashkëpunon gjithashtu dhe për albumin e ardhshëm me titull "Nessun pericolo...per te", dhe që nga viti 1996 ajo është zyrtarisht anëtare e grupit të Vasco Rossit. Në vitin 1997 ajo shkoi për të jetuar në Shtetet e Bashkuara, në San Francisko. Pas studimeve në studio dhe turne në Shtetet e Bashkuara dhe Australi me grupe të ndryshme, duke përfshirë Pablo Cruise Californians, të cilët e mbajnë atë në SHBA deri në vitin 2000.

Në janar të vitit 2004, nxorri ​​albumin Ten Worlds, këngë krejtësisht të gjuhës angleze me këngë të shkruara nga këngëtarja gjatë dhjetë vjetësh. Në vitin 2010 ajo publikoi ​​albumin e saj të prodhuar vet "Bambina brava" me grupin e saj 2HOT4 për etiketën e saj DMI. Single i parë është "Io non piango piu",cover i "Who knew" Pink.[4]


Diskografia e pjesshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1990 - Chi ha paura di chi (EMI Italiana, 7952071; inciso come Clara & Black Cars)
  • 1992 - Spiriti (EMI Italiana; inciso come Clara & Black Cars)
  • 2004 - Ten worlds Ten (casa discografica), 1001; inciso come "Clara")
  • 2010 - Bambina Brava (DMI/EMI)
  • 2012 - Sono quello che sono (parte 1) (DMI/EMI/EDEL)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Clara Moroni Vascoforever.it
  2. ^ Stampa:Cita web
  3. ^ Comunicato Stampa: Clara Moroni in concerto all'Indian's Saloon Rockol
  4. ^ [1] earone