Jump to content

Claude Gensac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Claude Gensac
Claude Gensac në vitin 1993
U lind në(1927-03-01)1 mars 1927
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ProfesioniActress
Vite aktiviteti1952–2016
Vepra të shquara
Oscar
Les grandes vacances
Le gendarme se marie
Jo

Claude Gensac (1 mars 1927 - 27 dhjetor 2016) ishte një aktore franceze. Ajo mori pjesë në mbi 70 filma dhe prodhime televizive që nga viti 1952. Gensac është kandidatja më e vjetër deri më tani në kategorinë César Award për aktoren më të mirë dytësore, e nominuar në vitin 2015 për rolin e saj si Marthe në filmin Lulu femme nue .