Clearwater, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Clearwater, Florida
Anglisht : City of Clearwater
qytet
noform
Old Pinellas County Courthouse
Vendndodhja
Clearwater, Florida is located in SHBA
Clearwater, Florida
Clearwater, Florida

Koordinatat: 27°58′25″V 82°45′51″P / 27.97361°V 82.76417°P / 27.97361; -82.76417

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Qarku Pinellas
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 101.6 km2
 •  tokësore 66.2 km2
 •  ujore 35.4 km2
Lartësia 9 m (m.n.d.)
Popullsia 107685 banorë (2010)
 •  aglomerati 2783243 (shared with Tampa and St. Petersburg) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1891
Zona Kohore Eastern (EST)-5
Verore EDT-4
Prefiksi 727
Koordinatat 27° 58′ 25″ Veri

82° 45′ 51″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.clearwater-fl.com

Clearwater, Florida (City of Clearwater) është një qytet në qarkun Pinellasshtetit federal Florida, SHBA. Në Clearwater, Florida jetojnë 107685 banorë (2010). Qyteti ka një sipërfaqe prej 101.6 km2 dhe lartësi mbidetare prej 9 m (30 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Clearwater, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale