Jump to content

Clutch (grup muzikor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Clutch (2016)

Clutch është një band rock nga Frederick, Maryland, formuar në vitin 1990. Anëtarët e grupit janë Neil Fallon (vokal, kitarë, tastierë), Tim Sult (kitarë kryesore, vokal i dytë), Dan Maines (bas, vokal i dytë) dhe Jean-Paul Gaster (bateri dhe perkusion). Deri më sot, Clutch kanë publikuar dhjetë albume në studio, dhe disa albume me regjistrime nga koncertet e grupit.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Transnational Speedway League (1993)
 • Clutch (1995)
 • The Elephant Riders (1998)
 • Jam Room (1999)
 • Pure Rock Fury (2001)
 • Blast Tyrant (2004)
 • Robot Hive/Exodus (2005)
 • From Beale Street to Oblivion (2007)
 • Strange Cousins from the West (2009)
 • Earth Rocker (2013)
 • Psychic Warfare (2015)
 • Book of Bad Decisions (2018)