Code Geass

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Code Geass: Lelouch i Rebelimit (Japonisht: コードギアス 反逆のルルーシュ, Hepburn: Kōdo Giasu: Hangyaku no Rurūshu), ose shkurt Code Geass, është një seri anime japoneze prodhuar nga Sunrise. U drejtua nga Gorō Taniguchi dhe u shkrua nga Ichirō Ōkouchi, me dizajne origjinale të karakterit nga Clamp. Vendosur në një kronologji alternative, seria ndjek princin e mërguar Lelouch vi Britannia, i cili merr "fuqinë e bindjes absolute" nga një grua misterioze e quajtur C.C. Duke përdorur këtë fuqi të mbinatyrshme, të njohur si Geass, ai drejton një rebelim kundër sundimit të Perandorisë së Shenjtë Britanike, duke komanduar një seri betejash me robota (meka).

Code Geass u transmetua në Japoni në MBS nga tetori 2006 deri në korrik 2007. Seriali i tij vazhdues, Code Geass: Lelouch i Rebelimit R2, u shfaq si simulcast në MBS dhe TBS nga prilli 2008 deri në shtator 2008. Seriali është përshtatur gjithashtu në romane të ndryshme manga dhe të lehta me të parat që tregojnë skenarë të ndryshëm alternative nga seritë televizive. Një trilogji filmi përmbledhës që përmbledh ngjarjet nga të dy sezonet e serisë anime, i cili ndryshoi rrëfimet për personazhe të ndryshëm dhe krijoi një univers alternativ, u lansua në vitet 2017 dhe 2018. Një film i ri, i titulluar Code Geass: Lelouch of the Re; surrection u shfaq në kinema në shkurt 2019. Një seri anime e Code Geass: Z of the Recapture, e vendosur në universin alternativ pas filmit "Lelouch of the Resurrection", u njoftua në dhjetor 2020 si pjesë e një projekti plani 10-vjeçar.

Code Geass është pritur mirë në Japoni, duke shitur mbi një milion vëllime DVD dhe Blu-ray Disc. Të dy sezonet kanë fituar disa çmime në [[[Tokyo International Anime Fair]], Animage Anime Grand Prix dhe Animation Kobe. Kritikët e kanë vlerësuar serialin për historinë e tij, dublimin, tërheqjen e audiencës së madhe si dhe konfliktet e kryqëzuara të treguara midis personazheve kryesorë dhe pyetjet morale të paraqitura.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lelouch vi Britannia është një princ britanik i mërguar, djali i Perandorit Charles zi Britannia dhe bashkëshortes së tij mbretërore Marianne vi Britannia. Lelouch ka një motër, Nunnally vi Britannia. Marianne u vra brutalisht në pallat dhe Nunnally, e cila ishte dëshmitare e vrasjes së nënës së tyre, u traumatizua aq shumë sa humbi shikimin dhe aftësinë për të ecur. Lelouch është zemëruar me babanë e tij, duke besuar se babai i tij dështoi për ta mbrojtur nënën dhe motrën e tij duke mbyllur një sy qorr për vdekjen e nënës së tyre dhe duke mos arritur të ndiqte vrasësin e nënës së tyre.

Lelouch dhe Nunnally janë dërguar si pengje politike në Japoni për të joshur qeverinë japoneze në një ndjenjë false të sigurisë. Pasi vëllezërit dhe motrat të dërgohen në Japoni, Japonia sulmohet dhe mposhtet nga Britannia. Me rrënojat e Japonisë si sfond, Lelouch i premton mikut të tij japonez Suzaku Kururugi se ai një ditë do ta shfarosë Britaninë si një akt hakmarrje kundër babait të tij.

Shtatë vjet më vonë, Lelouch (tani po quhet Lelouch Lamperouge), tani është një student i njohur akoma i tërhequr në Akademinë Ashford. Lelouch përfshihet në një sulm terrorist dhe gjen një vajzë misterioze të quajtur C.C. (C2), i cili i shpëton jetën Lelouch nga Garda Mbretërore Britanike, duke bërë një kontratë me të dhe duke i dhënë Lelouch një fuqi të njohur si Geass (ギアス, Giasu). Kjo fuqi, e njohur gjithashtu si "Fuqia e Mbretërve" (王の力, Ō no Chikara), e lejon atë të urdhërojë këdo që të bëjë çfarë të dojë, duke përfshirë përkuljen e vullnetit të tij për të jetuar, luftuar ose vdekur në emër të tij. Kjo fuqi mund të ndikojë tek një individ vetëm një herë dhe vetëm përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me sy. Lelouch vendos të përdorë Geass e tij për të gjetur vrasësit e nënës së tij, për të shkatërruar Perandorinë Britanike dhe për të krijuar një botë më të mirë ku Nunnally mund të jetojë e lumtur. Në proces, Lelouch bëhet Zero, një vigjilent i maskuar dhe udhëheqës i lëvizjes së rezistencës të njohur si Kalorësit e Zi, duke fituar popullaritet dhe mbështetje midis japonezëve në rrugën e tij drejt rebelimit të Britannia. Sidoqoftë, kjo nuk vjen pa një kosto. I zënë në një konflikt ku ai nuk e di shkallën e plotë të fuqive të tij, Lelouch do të duhet të luftojë Suzaku, një anëtar i rezistencës me emrin Kallen Stadtfeld, ushtria më e fortë në botë, gjysmë-vëllezërit e motrat e tij dhe shumë të tjerë në një betejë kjo do të ndryshojë përgjithmonë botën.