Colette Guillopé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Colette Guillopé
ShtetësiaFranca
Punësimimatematikane

Colette Guillopé është një matematikane franceze e specializuar në ekuacione diferenciale pjesore dhe mekanikë fluide.[1] Ajo është një profesore në Universitetin Paris 12 Val de Marne,[2] ku ajo është gjithashtu zyrtare gjinore për universitetin.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Huguenin, Chloé (10 mars 2016), "Colette Guillopé, Number Woman", Science Actualités (në frëngjisht)
  2. ^ Member profile Arkivuar 4 gusht 2017 tek Wayback Machine, Paris 12 University, retrieved 2017-08-03.
  3. ^ colette guillopé, officer of the legion of honour Arkivuar 4 gusht 2017 tek Wayback Machine, European Women in Mathematics, January 1, 2016, retrieved 2017-08-03.