Collège de France

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

"Collège de France" një nga institucionet më prestigjioze të arsimit të lartë francez (grande école).[1]

Shtë një institucion francez i arsimit të lartë dhe kërkimit në Parisit.

Shkolla u themelua në 1530 nga matematikani François Ier[2].

Maturantë të famshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Collège de France
  2. ^ Collège de France (1530-...)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]