Columbia, South Carolina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Columbia, South Carolina
Anglisht : City of Columbia
qytet
noform
Skyline of downtown Columbia
Vendndodhja
Columbia, South Carolina is located in SHBA
Columbia, South Carolina
Columbia, South Carolina

Koordinatat: 34°1′47.2″V 80°53′47.6″P / 34.029778°V 80.896556°P / 34.029778; -80.896556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal South Carolina
Qarku Richland, Lexington
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 89 m (m.n.d.)
Popullsia 129272 banorë (2010)
 •  urbane 549,777 (75th, U.S.) banorë
 •  aglomerati 800,495 (72nd, U.S.) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1786
Kodi Postal 29201, 29203-6, 29209-10, 29212, 29223, 29225, 29229
Prefiksi 803
Koordinatat 34° 1′ 47.2″ Veri

80° 53′ 47.6″ Perëndim

Columbia, South Carolina (City of Columbia) është një qytet në qarkun Richland, Lexingtonshtetit federal South Carolina, SHBA. Në Columbia, South Carolina jetojnë 129272 banorë (2010)[1][2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (977.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (134.9 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 89 m ( ft).[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më janar 31, 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 2014-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "US Board on Geographic Names". United States Geological Survey. 25 tetor 2007. Marrë më 2008-01-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Columbia, South Carolina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale