Counter Strike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Counter-Strike (CS) është një seri video-lojërash taktike me shumë lojtarë, me gjuajtje të personit të parë, në të cilat ekipet e terroristëve luftojnë për të kryer një akt terrori (bombardim, marrje pengjesh, vrasje) ndërsa kundër-terroristët përpiqen ta parandalojnë atë (de-aktivizimi i bombës, shpëtimi i pengjeve, misioni i shoqërimit). Seria filloi në Windows në 1999 me lëshimin e lojës së parë, Counter-Strike. Fillimisht u lëshua si një modifikim ("mod") për Half-Life që u projektua nga Minh "Gooseman" Le dhe Jess "Cliffe" Cliffe përpara se të drejtat për pronësinë intelektuale të modit të fitoheshin nga Valve, zhvilluesit e Half-Life, të cilët më pas e kthyen Counter-Strike në një produkt me pakicë të lëshuar në vitin 2000.

Counter-Strike origjinal u pasua nga Counter-Strike: Condition Zero, i zhvilluar nga Turtle Rock Studios dhe u lëshua në mars 2004. Një version i mëparshëm i Condition Zero që u zhvillua nga Ritual Entertainment u lëshua së bashku me të si Condition Zero: Deleted Scenes. Tetë muaj më vonë, Valve lëshoi ​​Counter-Strike: Source, një xhirim i Counter-Strike origjinal dhe i pari në seri që funksiononte në motorin e sapokrijuar të Valve Source. Loja e katërt në serinë kryesore, Counter-Strike: Global Offensive, u lëshua nga Valve në 2012 për Windows, OS X, Xbox 360 dhe PlayStation 3. Hidden Path Entertainment, i cili ka punuar në Counter-Strike: Source post-release, ndihmoi në zhvillimin e lojës së bashku me Valve.

Ka pasur disa tituj spin-off të palëve të treta të krijuara për tregjet aziatike gjatë viteve. Këto përfshijnë seritë Counter-Strike Online, Counter-Strike Neo dhe Counter-Strike Nexon: Studio.[1]

Linqe te Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-Strike

  1. ^ "Counter-Strike", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-06, marrë më 2022-12-15