Counter strike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Counter Strike nga fjala angleze counterstrike , e cila do të thotë « kundër sulm » , ose CS është një lojë taktike person gjuajtëse e zhvilluar nga Valve Corporation e cila origjinën e ka nga një modifikim i Half- Life nga Minh Le dhe Jess Cliffe. Nga versioni i katërt beta , Software Valve ,zhvilluesi i cili krijoi Half-Life , filloi duke ndihmuar zhvillimin e Counter-Strike . Në vitin 2000 , Valve ka blerë të drejtat e Counter-Strike , dhe publikoi titullin për Microsoft Windows , dhe më vonë në vitin 2003 për Xbox. OS X dhe Linux portet ishin në dispozicion në janar 2013 . Loja ka qenë zgjeruar në një seri që nga lirimi i saj origjinal , e cila aktualisht përfshin Counter-Strike : Condition Zero , Counter- Strike : Source , dhe Counter- Strike : Fyese Global . Counter- Strike vë një ekip të terroristëve kundër një ekipi të kundër- terroristët në një seri të raundeve . Në çdo raund duhet fituar ose plotësuar objektivet e misionit ose eliminimin e forcës kundërshtare , ndersa tek HALF-LIFE të gjithë sulmonin njëri-tjetrin Që nga gushti i vitit 2011,Counter- Strike ekskluzivitet ka shitur mbi 25 milionë njësi.

Loja, version në 1.6 që nga publikimi i saj zyrtar në 8 nëntor 2000 ka pasur një sukses shum të madh. Në fillim të vitit 2010, "Counter-Strike" ishte një ndër lojrat gjuajtse online më të luajtura në bot. Connect in .: Matrix Gaming Server :.#1-Iplayks-host.com | 178.32.63.253:27032