Creative Commons

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Creative Commons
Creative Commons logo
themelues(s) Lawrence Lessig
Lloj Organizat Non-profit
I themeluar 2001
Zyrat qendrore San Francisco, California, Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).
Fokusi

Smadhim i informacionit publik(fusha e

pergjithshme ose Public Domain)
metodë Creative Commons licenses
moto Share, reuse, and remix — legally. (jo zyrtare)
Adresa e internetit http://creativecommons.org/

Creative Commons (CC) është një organizatë pa profit e përkushtuar në zgjerimin e kapacitetit të operuesve të kreativitetit të mundshëm dhe përdorimin e tij nga të tjerë edhe për të dhënë mundësinë për të ndërtuar, siç ka ndodhur më para se të shfrytëzohej ligji i i të drejtave të autorëve, te puna e të tjerëve në respektimin e plot të ligjeve.

Versioni 2 i logo-s Creative Commons që tregon: Some Rights Reserved
Logo Creative Commons që tregon: Some Rights reserved
Logo Creative Commons që tregon: No Rights reserved

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

WikiLettreMini.svg Ky artikull në lidhje me Organizata është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.