Lawrence Lessig

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lawrence Lessig

Lawrence "Larry" Lessig (i lindur 3 qershor 1961) është një aktivist, akademik dhe politikan nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai është promovues i kufizimeve të reduktuara ligjore mbi të drejtën e autorit, markës tregtare, dhe spektrit të radio frekuencave, veçanërisht në teknologji.

Lessig është drejtor i Qendrës J. Safra Edmond për EtikënUniversitetin e Harvardit dhe një profesor i ligjit në Harvard.[1] Më parë, ai ishte një profesor në Universitetin e Stanford dhe themelues i Qendrës për Internet dhe Shoqëri.[2] Lessig është një anëtar themelues i bordit të Creative Commons dhe themeluesi i Rootstrikers, dhe është në bordin e projektit MapLight. Lawrence Lessig ka qenë ish-anëtar i bordit të Free Software Foundation dhe Electronic Frontier Foundation.[3]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]