Cuidado con el ángel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Cuidado con el ángel ose siq njihet ne gjuhen shqipe Kujdes nga Engjelli është një telenovele meksikane e prodhuar nga Nathalie Lartilleux në vitin 2008 Per Televisa. Cuidado con el Ángel filloi transmetimin më 9 qershor, 2008 ne Canal de las estrellas dhe përfundoi më 6 mars, 2009. Protagonistet kryesore te Telenoveles jane Maite Perroni dhe William Levy.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maria de Jesus, e njohur më mirë si Marichuy (Maite Perroni), është një grua e re meksikane që në lindje ishte dhënë në kujdesin e Atit Anselm nga nëna e saj, pasi qe ajo ishte ne prag të vdekjes. Prifti nuk mund të kujdeset për fëmijën,prandaj e vendos ate në një jetimore. Kur Marichuy kishte 14 vjet ajo iku nga jetimorja. Gjatë rinisë së saj ajo u sulmua nga një individ, i cili i shkaktoi frikë ndaj njerëzve. Megjithatë, aji arriti të gjejë një shtëpi nën mbrojtjen e Kandelarias,Një ditë Marichuy u ngatërruar në një problem juridik pasi shkon në një klub nate, dhe u dërgua në një stacion policie, ku me pas ajo merr ndihmë nga Juan Miguel San Roman një psikiater. Juan Miguel (William Levy) bind gjykatësin Patricio Velarde qe ta liroje Marichuin. Ky është takimi i parë midis Marichuit dhe Patrisio Velarde, i cili nuk e dinë se kjo është vajza e tij. Ditë më vonë, Juan Miguel humb gruan e tij Viviana në një aksident ajror. Por në kundërshtim me atë që mendon Juan Miguel, Viviana është gjallë dhe fshihet në Miami me të dashurin e saj, Përsëri, Marichuy rikthehet në burg e akuzuar per vjedhje nga disa persona ne lagjen ku banon ajo . Juan Miguel është i angazhuar për ta ndihmuar kete vajzë për ti kapërcyer të gjitha problemet , me kusht që të mbante atë te jetonte në shtëpi. Megjithatë, nëna e Juan Miguel e kundershton këtë ide, dhe përfundimisht arrin qe Marichuy të transferohet në shtëpine e Patrisio Velarde ,ne familjen te cilet në realitet janë prindërit e saj të vërtetë. Velarde, jeton me gruan e tij Sesilia Velarde dhe kinse vajzen e tyre Estefania e cila ne te vertet nuk eshte vajza e tyre por qe ajo me tezen e saj i kishin mashtruar ata ne menyre qe tre jetonin ne luks dhe pasuri .Estefania fillon një marrëdhënie me Juan Miguel, dhe të dy bien dakord të martohet.Papritmas, patrisio e akuzon Marichuyn për vjedhje te disa gjërave me vlerë, dhe vendosin se ajo është mirë të largohet nga shtëpia e tyre. Për këtë arsye, Juan Miguel merr përsëri në ne shtepi te tij Marichuyn, dhe çdo herë sa e takon ate zbulon ndjenjat e tij të dashurisë për të. Kështu, Juan Miguel vendos për të hetuar shkaqet e traumave te Marichuyt, për ti ndihmuar ta kapërcej frikën dhe komplekset. Gjatë një testi psikologjik qe ai ia ben Marichuyt zbulon arsyet e traumave te saj dhe zbulon se ishte pikerisht ai njeri qe ia kishte shkaktuar ate frike Marichuyt. Edhe Marichuy dashurohet ne Juan Miguel,dhe martohen. Natën e martesës, Marichuy enderron sulmuesin e saj dhe me në fund arrin tia sheh fytyren , i cili rezulton të jetë Juan Miguel. Ajo në fund vendosi për të lënë atë. Me kalimin e kohës, Juan Miguel kupton se gruaja e tij Viviana nuk ka vdekur në aksidentin ajror, dhe është gjallë. Viviana genjen duke pretenduar se ajo ka humbur kujtesën dhe Juan Migel vendos qe të punësojë një mësues privat për Mayita vajzën e tij. Në të njëjtën kohë,Marichuy zbulon se eshte shtatezene me Juan Migelin dhe e fsheh kete nga ai . Rrjedhimisht, ajo vendos të ikin në krahinë, pranë Candelaria, dhe vendosur në fund në pasuri e Leopard. Ai siguron strehim dhe fillon të bjerë për Marichuy, edhe pse ajo refuzon, sepse ajo është e martuar dhe është në pritje të një fëmijë i Juan Miguel. Megjithatë, me kalimin e kohës fillon të ndjehen Marichuy disa dashuri për Leopardo.Ella premtimet e martuar, por nga kujtesa e kthimit Marichuy Juan Miguel. Por ai mëson se Juan Miguel është duke u përpjekur për të Blanca, dhe se ai u martua e saj nga keqardhja . Por në fund, por ajo bën larg Bardhë për të gjetur se ju keni një fëmijë me Marichuy.A përgjatë telenovela, Leopard dhe Huan Miguel do të luftojnë për dashurinë e Marichuy.3 Marichuy vendos për të rifilluar karrierë tij në kryeqytet dhe duhet të veprojnë me një pjesë ku protagonist është shtënë. Stephanie gjen jashtë dhe vendos për të vënë së bashku një plan për të Isabella për të hequr qafe armikun e tij, e cila është për të ndryshuar për boshllëqet plumba të vërtetë në armë që puna do të testohen. Pas një udhëtimi të planifikimit rigoroz të dy vendosin të shkojnë të jetë i sigurt nga çdo ndjekja penale. Marichuy lexojnë luajnë dhe aktori ishte shkarkuar padashur, duke shkaktuar të keni një mpiksje dhe ka për të vepruar apo muere.Marichuy shkon i verbër. Të dy bashkëpunëtorët janë zbuluar nga krimi dhe janë burgosur. Stephanie shkon egra dhe i dërguan në një klinikë psikiatrike, ku mjekët thonë se ata kurrë nuk do të jenë në gjendje të shërohet. Menjëherë pas ngjarjeve të ndryshme mund të ndodhë, villains i ri bashkohen komplot si Ana Julia, i cili do të bëjë jetën e mjerueshme për Candelaria në qëndrimit të tij në shtëpi Velarde.La motivon ngjyra verbëri Marichuy Juan Miguel të specializuar në okulistikë në mënyrë për të kuruar atë. Megjithatë, ky refuzon të falë Juan Miguel në mënyrë të përsëritur. Më pas u takua Marichuy Rafael, i cili është edhe i verbër dhe është kontraktuar nga Velarde për të ndihmuar në verbërinë e saj. Rafael Marichuy bie në dashuri dhe duan të krijojnë një marrëdhënie me të. Ana Julia bie në dashuri me Juan Miguel, dhe për të arritur qëllimet e tyre të pushtimit bën atrofiedades disa Marichuy. Nga ana tjetër mban marrëdhënie me Amador dhe aleatëve për t'i dhënë fund Marichuy. Truket dhe thotë se ai pret një fëmijë i Juan Miguel. Në periudhën e verbëri Marichuy, Juan Miguel në një përpjekje për qasje të dashur të tij përsëri paraqet si Dr Cisneros, dhe kjo bie pa ditur identitetin e tij të vërtetë. Qëllimet Ann Julia negative kundër Marichuy janë zbuluar nga Velarde, i cili vendos larg nga shtëpia e saj dhe jetën e vajzës së saj. Juan Miguel dëshiron të veprojë Marichuy, por kjo nuk e bën, sepse ai ka frikë humbur mendjen e tij gjatë operacionit, derisa ai është i bindur më në fund për të bërë procedurë kirurgjike që do të kthehet pikëpamje. Pas shërimin e të parit Marichuy realizon se Dr Cisneros është në të vërtetë Juan Miguel, e cila ju bën të ndjehen të mashtruar dhe të gatshëm për të falur. Megjithatë, ndryshimet mendjen e tij dhe falë atë pas mësuar se fëmija pritet Amador Ana Julia dhe Juan Miguel. Amador përfundon në burg për të qenë të përfshirë në këtë rast dhe të përpiqen për të marrë Marichuy Juanito. Më pas Marichuy dhe Huan Miguel vendosin të martohen nga kisha. Para se të kryhet ceremonia, Ana Julia i dërgoi një letër të Marichuy paraqitur si Juan Miguel, dhe do të jetë cituar në rrëfimin e kishës para dasmës. Marichuy vjen në takimin e supozuar, por për habinë e saj e gjen Ann Julia me një shtatzëni të dukshëm prej nëntë muajsh. Ana Julia rrëmben saj dhe kur policia zbulojnë vendndodhjen që është Marichuy, ai vendos për të djegur vendin poshtë. Në kohën e zjarrit, Ana Julia fillon procesin e lindjes dhe arrin të zgjidh Marichuy dhe përpiqet për të shpëtuar zjarrin e tij të armikut. Marichuy mjaft ndihmon në lindjen e fëmijës, edhe pse Ana Julia ka pësuar djegie të shumta dhe është dobësuar. Marichuy Ana Julia i jep lindja kërkon falje, dhe shpejt vdes. Vendosje më vonë për Marichuy adoptimit bijën e Ana Julia dhe Amador, dhe në fund martohet me Juan Miguel.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]