William Levy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
William Levy

William Levy.jpg

Emri: William
Mbiemri: Levy
Lindi më: 29 gusht, 1980
Vendlindja: Cojimar Havanë,Kubë
Profesioni: aktor

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

William u lind më 29 gusht, 1980 në Cojimar, Havanë, Kubë dhe është më i vjetër nga të katër vëllezërit e motrat. Ai shkoi në Miami para se ditëlindjen e tij të 15 në sajë të një leje te dhënë për të nga njerku i tij (një disident) për atë dhe familjen e tij të largohej nga Kuba. Ai mori pjesë në Barbara Goleman në Florida, ku ai ndoqi pasionin e tij të fëmijërisë: bejsbollin. Ai studjoi për Administrim Biznesi në një bursë atletike.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Levy ka punuar si një model për Models agjenci dhe më vonë marrë pjesë në dy programet te cilat transmetohen nga Telemundo: Temptation Island dhe personalitete të Novel 2 . Debutimin e tij të parë në spanjisht ishte e prodhimit: olvidarte Jamas. Ai më vonë u shfaq në "Ti je jeta ime" (Tu eres mi vida) . Në vitin 2008, kam marrë pjesë në filmin e tij të parë drejtuar nga Skraps i Viviana Cordero. Filmi është xhiruar në Guayaquil, Ekuador. Ai u ftua nga prodhuesi Estrada TV Karla për të marrë pjesë në mundimet e Krishtit, depërtim i tij në opera meksikane. Performanca e tij ishte aq e mirë sa që më vonë e mori Televisa të hedhur atë si udhëheqës në Kujdes nga ëngjëlli (Cuidado con el Angel), me aktoren e RBD Maite Perroni këngëtare. Emisioni i parë u shfaq në Meksikë në qershor, 2008 dhe filloi transmetimin në Shtetet e Bashkuara më shtator, 2008 në Univision. Ajo u ndoq nga mesatarisht 4.7 milion shikues në mbrëmje sipas Entertainment Weekly. William Levy eshte pjesemarres ne kengen e Jennifer Lopez -I'm Into You , ne vitin 2011.

Televizion[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Sortilegio - (2009) - Alejandro Lombardo (Protagonisti) [12]
 • Angel Cuidado con el - (2008-2009) - Juan Miguel San Romake (Protagonisti)
 • Passion - (2007-2008) - Basque Darien
 • Acorralada - (2007) - Larry Irazabal [13]
 • Jeta ime është që ju (Voice of Love) - (2006) - Federico
 • Forget ndonjëherë - (2005) - Germain
 • Personalitete të romanit II - (2002) - i cili vetë
 • Ishulli i Temptation - (2002) - i cili vetë
 • El Triumfo De Amor - Maximiliano Sandoval
 • La Tempestad - Captain Damian Fabre

Kinema[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Planeti i 51 - (2009) - Captain Charles "Chuck" Baker (zëri)

Teatër[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Një dashnor të masë - (2009)
 • Vajza është Tumbao - (2005)
 • Scraps i jetës - (2008) - Thiago (karakteri i mesëm)

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]