Jump to content

Döbelns park

Coordinates: 63°49′22″N 20°16′14″E / 63.82278°N 20.27056°E / 63.82278; 20.27056
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

63°49′22″N 20°16′14″E / 63.82278°N 20.27056°E / 63.82278; 20.27056

Döbelns park është një park në qendër të Umeås në Suedi. Ai ishte parku i parë në Umea, i krijuar në vitin 1865. U emërua sipas Gjeneralit Georg Carl von Döbeln, dhe monumenti i tij u ngrit në park në vitin 1967. Përgatitjet e parkut filluan në vitin 1865, dhe ato u vendosën në atë mënyrë që parku të jetë në stilin anglez. [1][2]

Parku ndodhet në mes të qarkut komunal, Östra Kyrkogatan, Storgatanit dhe Östra Strandgatan.

Parku fillimisht u emërua Stadsträdgården, por pas ngritjes së monumentit në vitin 1867, ai mori emrin Döbelns park. Në vitin 1888 një zjarr i madh shkatërroi pjesën më të madhe të parkut dhe pemët dhe shkurret ishin keq të dëmtuara. Monumenti shpëtoi pa dëme. Në vitin 1897 filloi një projekt restaurimi i parkut. [1]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Fakta Döbelns park". Umeå Municipality. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2019. Marrë më 2 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Darwin Porter, Danforth Prince. "Frommer's Sweden". books.google.com. Marrë më 3 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)