Jump to content

D-20

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
D-20
TypeTop obus
Place of originFlamuriBashkimi Sovjetik
Service history
Used byBashkimi Sovjetik dhe shumë të tierë
WarsLufta e Vietnamit, Lufta Sovjetike në Afganistan, Lufta civile Siriane etj.
Production history
DesignerPetrov Artillery
Designedrreth vitit 1947
ManufacturerArtillery Plant Number 9, Yekaterinburg
Specifications
Mass5,700 kg
Length8.69 m
Barrel length5.195 m
Width2.35 m
Height1.93 m
Crew8

Caliber152.4 mm
BreechPykë rrëshqitëse vertikale gjysëmautomatike
Recoilamortizator hidraulik dhe rikthyes hidropneumatik
Carriagerimorkio e ndarë
Elevation-5° deri 63°
Traverse58°
Rate of fireMe hov: 5-6 rpm
I lehtë: 1 rpm
Muzzle velocity650 m/s
Effective firing range17.4 km
Maximum firing range24 km
(predha të asistuara nga një raketë)
SightsPG1M shikim indirekt dhe OP4M shikim direkt zjarri

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]