DP-27

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mitralozi DP
DP
TypeMitraloz i lehtë
Place of originFlamuriBashkimi Sovjetik
Service history
In service1928-2011
WarsLufta civile Spanjolle
Lufta e dytë botërore
Lufta e Koresë
Lufta civile Kineze
Lufta e Vietnamit etj.
Production history
DesignerVasily Degtyaryov
Designed1927
No. built795,000[1]
VariantsDP
DPT
DPM
DPA
DTM-4
RP-46
Tipi 53
Specifications
Mass9.12kg
LengthDP, DPM - 1270mm
RP-46 - 1272mm
Barrel lengthDP, DPM - 604mm
RP-46 - 605mm

Cartridge7.62×54mm
ActionMe gaz
Rate of fire500-600gpm
2400gpm (DTM-4)
Muzzle velocity840 m/s
Effective firing range800 m
Feed systemZinxhir (RP-46)
Karikator i sipërm me 30 fishekë (PD-36 and DTM-4)
SightsRreth

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ручной пулемет Дегтярева" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2008. Marrë më 29 tetor 2012.

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Degtyarev light machine gun – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale