DP-27

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mitralozi DP
Machine gun DP MON.jpg
DP
Tipi Mitraloz i lehtë
Vendi i origjinës FlamuriBashkimi Sovjetik
Historia e shërbimit
Në shërbim 1928-2011
Luftërat Lufta civile Spanjolle
Lufta e dytë botërore
Lufta e Koresë
Lufta civile Kineze
Lufta e Vietnamit etj.
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Vasily Degtyaryov
Dizenjuar 1927
Numri ndërtuar 795,000[1]
Variante DP
DPT
DPM
DPA
DTM-4
RP-46
Tipi 53
Specifikimet
Pesha 9.12kg
Gjatësia DP, DPM - 1270mm
RP-46 - 1272mm
Tyta Gjatësia DP, DPM - 604mm
RP-46 - 605mm

Fishekë 7.62×54mm
Funksionimi Me gaz
Shpejtësia e goditjes 500-600gpm
2400gpm (DTM-4)
Shpejtësia e fishekut 840 m/s
Rrezja efektive 800 m
Sistemi i ushqimit Zinxhir (RP-46)
Karikator i sipërm me 30 fishekë (PD-36 and DTM-4)
Shënjestruesi Rreth


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ручной пулемет Дегтярева" (në rusisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2008. Marrë më 29 tetor 2012.

Lidhje të jashtëme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Degtyarev light machine gun – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale