Dabila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dabila
Дабиље
Fshat
Vendndodhja
Dabila is located in Maqedonia e Veriut
Dabila
Dabila
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Juglindor
Komuna Strumicë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 221 m (m.n.d.)
Kodi Postal 2400
Koordinatat 41° 26′ 34″ Veri

22° 41′ 26″ Lindje

Popullsia 1946 banorë (2002)

Dabilë, (maqedonisht: Дабиље/Dabilje) është fshat në komunën e Strumicës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati shtrihet në pjesën qendrore të komunës së Strumicës, në pjesën e rrafshtë të fushës së strumicës. Shtrihet në një largësi afro 4 km larg qytetit të Strumicës në rrugën Strumicë - Novo Sellë në një lartësi mbidetare prej 221 metra duke përfshirë një teritor prej 6,8 km2.