Dado Coletti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dado Coletti në programin Rai Isoradio

Dado Coletti lindi Riccardo Broccoletti (Roma, 27 gusht 1974) është prezantues dhe aktorë italianë.


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u regjistrua në shkollën e Enzo Garinei, ai debuton në Teatro Sistina, për të vazhduar studimet duke ndjekur kurse për mimikë dhe dublim.

Protagonist i televizionit për fëmijë, në vitin 1991 punoi për Disney Club, ku qëndroi deri në vitin 1994 dhe më pas u kthye një vit më vonë deri në 1999 çift me Francesca Barberini. Në atë vit ai drejtoi gjithashtu, në RaiUno, programin televiziv Big!

Në vitin 1999 eksperienca e tij e parë si aktor televiziv, me Morte di una ragazza perbene (vdekja e një vajze të respektuar), drejtuar nga Luigi Perelli. Aktualisht ai është prezantues i radios në Rai Isoradio.

Filmografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Programi pritës i Disney Club Rai Uno
  • Programi pritës Uno per tutti Rai uno
  • Programit pritës Sereno variabile

Radio[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]