Dajrja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Riqq.jpg

Dajrja, dayereh (doyra, dojra, dajre, doira, dajreja) është një instrument muzikor popullorë përndryshe një lloj defi.

Instrument që përdoret në muzikën popullore shqiptare. Po ashtu ky instrument përdoret edhe nga shqiptarët në Maqedoni ndër të cilët është i njohur edhe me termet "dahire" dhe "tagiar".

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.