Dajrja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Riqq.jpg

Dajrja, dayereh (doyra, dojra, dajre, doira, dajreja) është një instrument muzikor popullorë përndryshe një lloj defi.

Instrument që përdoret në muzikën popullore shqiptare. Po ashtu ky instrument përdoret edhe nga shqiptarët në Maqedoni ndër të cilët është i njohur edhe me termet "dahire" dhe "tagiar".

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Tambourine