Dalai Lama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Dalai Lama

Historikisht, titull shpirtëror (nga mongolishtja : Oqean i Diturisë ; tibetishtja : Gyalpo Rinpoche) budist me influencë të madhe politike në Tibet. Dalai Lama i tanishëm, Tenzin Gyatso, është i 14-i me radhë.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Dalai Lama – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.