Jump to content

Dana Reeve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Dana Reeve (Nee Morosini) (17 mars 1961 - 6 mars 2006) ishte një aktore amerikane, këngëtare, dhe aktiviste për shkaqet e aftësisë së kufizuar. Ajo ishte gruaja e aktorit Christopher Reeve.

Jeta e hershme dhe familja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reeve ka lindur Dana Charles Morosini në Teaneck, New Jersey për të Charles Morosini, një kardiolog, dhe Helen Simpson Morosini, i cili vdiq në shkurt të vitit 2005.

Ajo u rrit në qytetin e Greenburgh, New York, ku ajo u diplomua nga Shkolla e Lartë Edgemont në vitin 1979.

Ajo u diplomua shkëlqyeshëm në anglisht Letërsi nga Kolegji Middlebury në Vermont në vitin 1984. Në vitin 2004 ajo dhe burri Christopher Reeve mori doctorates nderi e Humane Shkronjave nga MIDDLEBURY.

Ajo e kaloi vitin vogël të studimeve në Akademinë Mbretërore të Arteve Dramatike në Londër. Në vitin 1984, së bashku me shokët e New Yorker, Daryl E. Johnson, ajo ndoqi studimet shtesë pasuniversitare në vepron në Institutin prestigjioz Kaliforni e Arteve në Valencia, Kaliforni.

Ajo u martua me aktorin Christopher Reeve në Williamstown, Massachusetts në prill 1992, dhe ata kishin një djalë, William Elliot "A do" Reeve, i lindur më 7 qershor, të vitit 1992, të cilin e ngritur në Paund Ridge, New York. [Citim i duhur]

Reeve dashur të ngasin kuaj. Në vitin 2005, ajo i tha Larry King: "I rode tërë jetën time, dhe pas Chris kishte aksident e tij, unë u ndal duke hipur, kryesisht për shkak se ai e donte atë aq shumë, dhe unë mendoj se me të vërtetë do të ishte e dhimbshme për të, nëse unë kam qenë duke shkuar jashtë hipur dhe ai nuk ishte në gjendje të. dhe kjo nuk do të thotë se shumë për mua të bjerë.

Shfaqja në karrierën e biznesit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Fondacioni i Christopher Reeve dhe Dana Reeve

Të kënduarit e saj shumë dhe kredite veprojnë përfshirë paraqitjet në televizion, ku ajo kishte role të ftuar në Law & Order, Law & Order: qëllimit kriminal, seriale të gjithë fëmijët e mi si Eva Stroupe dhe i dashur, ndër të tjera. Ajo kryhet në teatro në Broadway, off-Broadway, dhe në teatro të shumta rajonale. Reeve gjithashtu bëri një komerciale të gjatë-running për Tide pastrues lavanderi se transmetuar gjatë viteve 1990.

Në vitin 2000, ajo bashkë-organizoi një shfaqje të përditshme të jetojnë të flasim për gratë në Rrjetin Lifetime me Deborah Roberts quajtur Lifetime live dhe gjithashtu shkroi një kolonë të shkurtër për të ndjerit AccessLife.com Këto artikuj mund të gjenden në të Christopher Reeve Homepage. [4] ajo këndoi këngën e titullit në fonogram e dramës HBO, në muzg të drejtuar nga burri i saj. Reeve gjithashtu kishte një tjetër gur i gdhendur në filmin e burrit të saj Brooke Ellison Story si mësues.

Ajo autor librin, Care Pakot: Letra të Christopher Reeve nga Strangers dhe Miqtë Tjera [5] Në vitin 2004, ajo u kryer në lojë Broadway-lidhur Brooklyn Boy në Afrikën bregdetare repertor në Kosta Mesa, Kaliforni kur ajo kishte për të nxitojnë në shtëpi. për të arritur shtratit të burrit të saj, pasi ai shkoi në arrest kardiak dhe gjendje kome. Në prill 2005, u njoftua gjithashtu se ajo nënshkroi një marrëveshje libër shtatë-figura [6] me Penguin Books për të shkruar në lidhje me marrëdhëniet e saj me burrin e saj të famshëm. Nuk dihet se sa larg Reeve mori me shkrim librin para se ajo vdiq;Libri nuk u botua.

Libri i fëmijëve Dewey Doo-it Ndihmon Owlie Fly Përsëri:. Një libër me tregime muzikore frymëzuar nga Christopher Reeve u botua në vitin 2005 dhe ka përfshirë një audio për të shoqëruar librin me Mandy Patinkin leximin e tregimit, si dhe Reeve dhe Bernadette Peters kënduar [7]

Më 2 shkurt, 2005, tetë ditë para vdekjes së nënës së saj Helen, Reeve mori pjesë në shtetin e presidentit Xhorxh W. Bush për Gjendjen e Bashkimit ulur në galeri Kapitol në Uashington DC si e ftuara e kongresistit Jim Langevin (D-RI). [8]

Disa muaj para vdekjes së saj, Reeve regjistruar dokumentarin PBS Mjekësia e re duke u fokusuar në trendin në rritje në kujdesin mjekësor kombinuar trajtim tërësor dhe tradicionale. Programi u shfaq pas vdekjes së saj, më 29 mars, 2006. Ajo gjithashtu ka punuar në Hero kompjuter animuar të gjithë film-së, një projekt me titull pune Yankee Irving, kur burri i saj ishte drejtor në kohën e vdekjes së tij. Filmi u lirua më 15 shtator, 2006 dhe është i përkushtuar për të dytë dhe Christopher Reeve.

Sëmundja dhe Vdekja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 gusht, 2005, Reeve njoftoi se, edhe pse ajo nuk e kishte pirë cigare, ajo ishte diagnostikuar me kancer të mushkërive. Reeve zgjodhi të zbulojë sëmundjen e saj pas Kombëtare Enquirer njoftoi se planifikuar për të bërë publikun të informacionit. Në vitin 2005, Reeve ka marrë "Nëna e Vitit Award" nga Shoqata Amerikane e Kancerit për përkushtimin dhe vendosmërinë e saj në rritjen e djalin e saj pas humbjes së burrit të saj. Në paraqitjet e saj të fundit publike, Reeve tha se tumori është përgjigjur terapisë dhe u pakësuar. Ajo u shfaq në Madison Square Garden më 12 janar 2006, dhe këndonin këngën Carole mbretit "Tani dhe Forever" për nder të Rangers New York lojtar hokej Mark Messier, numri i të cilëve ishte në pension atë mbrëmje. Në natën që ajo vdiq, në vend të një interpretues jetojnë këndojnë himnin kombëtar në Madison Square Garden para lojës Rangers ", një regjistrim i Reeve kënduarit u luajtur. Reeve vdiq më 6 mars, 2006, në moshën 44, njëmbëdhjetë ditë para ditëlindjes së saj të 45-të në Memorial Sloan-Kettering Cancer Center në New York City. Ajo u shpëtoi nga i biri, i ati i saj, dy motrat e saj, dhe dy stepchildren e saj. Episode 16 i sezonit të pestë të titulluar Smallville "Hypnotic" është i përkushtuar për të dhe filmi Superman Returns është i përkushtuar me respekt dhe me dashuri nga Christopher Reeve dhe Dana Reeve.

  • Above Suspicion (1995)
  • The Brooke Ellison Story (2004)
  • Everyone's Hero (2006)